KİPA’NIN İSTASYON OYUNU

Muhabir 2018-12-03 16:24:47 410

KİPA’NIN İSTASYON OYUNU

KİPA, Ayvalık’ta Benzin istasyonu yok diyerek MİGROS’a sattığı yerdeki otoparkı kendi adına Benzin istasyonu yapıyor.

KİPA’nın akaryakıt istasyonu yok dediği bölgede 10’a yakın Benzin istasyonu olduğu ortaya çıktı. Şehir merkezi dışına taşınması ve yerel esnafın korunması amacıyla sürekli gündeme gelen Büyük market zinciri KİPA, Ayvalık’ta alışveriş ayrılan otopark alanından kaşla-göz arasında 3000 m2 alanı benzin istasyonu yapmak için proje hazırladı. Ayvalık Belediye Meclisinden imar değişiklik talebinden sonra top Büyükşehir’e geldi. İmar plan değişikliğinin onaylanmasını istemeyen akaryakıt istasyonları bir araya gelerek tepkilerini gösterdiler. Ayvalık Belediyesine verilen itiraz ve imar taleplerinin iptal edilmesine ilişkin dilekçeleri Başkanlık makamına sunuldu.

Akaryakıt istasyonundan MİGROS’un haberi varmı?

KİPA Marketlerinin Türkiye genelinde el değiştirmesi esnasında Ayvalık KİPA’da 3 dönüm alanın satış kapsamı dışında tutularak KİPA tarafından benzin istasyonu yapılmak isteniyor. Ayvalık KİPA AVM satış öncesi MİGROS’tan 3 dönümlük otopark alanını akaryakıt istasyonu yapmak için kendine ayırdı. Satış öncesi gerçekleşen işlemden KİPA’yı satın alan MİGROS’un bilgisi dahilinde olup olmadığı tartışılıyor.

Ayvalık esnafı tepkili

Ayvalık’ta akaryakıt işi yapan firmalar bir araya gelerek haksız rekabet oluşacağı ve Büyük holginglerin küçük esnafı öldürecekleri gerekçesiyle Ayvalık Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesinden imar plan değişikliğine onay vermemesi, Ayvalık esnasına sahip çıkılmasını istediler. Tepkileri dilekçe ile gündeme getiren esnaflar şu açıklamayı yaptı, “ Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir İli, Ayvalık ilçesi, 150 Evler Mahallesi 1875 Ada 1 Parsel'e ait 1/5000 ölçekli nazım imar plan değişikliğinde, Alışveriş Merkezi içerisinde yapılmak istenilen Akaryakıt istasyonuna itirazımızdır.

Bahsi geçen parselin, tapu kayıtlarında alışveriş merkezi olduğu ve başvuru amaç ve kapsamının bölgedeki yerleşim yerlerinin ihtiyacından doğan zaruriyet gereği, alışveriş merkezinin otoparkından feragat edilerek, yaklaşık 3000 metrekarelik bir alanın ayrılarak akaryakıt istasyonu yapılma talebi ile 1/5000 nazım imar planına işlenmesi talebi üzerine.

Akaryakıt istasyonu yapılmak istenilen yerin dört bir tarafı zaten Akaryakıt istasyonları ile çevrili olduğu, yaklaşık her km2 alana 2 veya 3 adet benzin istasyonu düştüğü ekteki haritada gösterilmektedir. Hal böyle iken, zaten can çekişen akaryakıt sektöründe güçlükler ile çarkımızı çevirirken, çoğumuz kapatma noktasına gelmiş iken; Asıl işi gıda ve perakende satışı olan, yerli ve milli olmayan bir şirketin, mevcut yoğunluktaki akaryakıt istasyonlarının en yaygın olduğu alanda (toplam istasyonların %50'si), akaryakıt istasyonu açma talebi biz mevcut istasyon işletmecilerini çok derinden sarsmış ve ileride yapacağı kampanyalar ile, tıpkı büyük alışveriş merkezlerinin şehrin ticari can damarı olan esnaflarını yuttuğu gibi rekabete ilkelerine aykırı olarak akaryakıt sektörünü büyük ölçüde tehdit etmektedir.

Bahsi geçen parsel ile ilgili yapılan başvuru, siz değerli meclisimize sunulurken kapsam ve amacında yer alan konuya "Söz konusu kullanımların gereksinimi olan ve bölgede yer almayan kullanımlardan biri olarak görülen Akaryakıt ve Servis İstasyonu Alanı bir ihtiyaç olarak görülüp 1875 ada 1 parsel üzerinde imar planı değişikliği ile konumlandırılmıştır" ibaresi siz değerli meclisimizi yanıltmak ile kalmayıp, mevcuttaki değerli Akaryakıt ve Servis istasyonu işletmecileri olan biz bölge esnafını yok saymıştır.

Bahsi geçen parselde yapılmak istenilen akaryakıt istasyonunun ve güzergahındaki trafiğin, işletmeye giriş ve çıkışlarda çakışan araç trafiğinin, halihazırda araç ve yaya trafiğinin oldukça yoğun olduğu AVM civarında trafiği olumsuz etkileyeceği de ayrı bir sorundur.

Bu bilgiler doğrultusunda, değerli meclisimizin konuyu tekrar gündeme alıp, verilen kararı yıllarca bölgemiz ekonomisine yerelde destek olan biz yerel esnafımızın mağduriyetine sebep olmayacak şekilde değiştirilip, kararın iptalini istiyoruz” dediler.

Yorumlar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ