İHALE Mİ İHANET Mİ?

Muhabir 2018-12-17 12:18:50 953

İHALE Mİ İHANET Mİ?

5 milyon lirayı Olivecity AVM’ye gömdü!

Marifet gibi afişini astırmış!

Akçay Olivecity AVM yıllar sonra yine bir ihale dosyası ile gündeme geldi. Edremit Belediyesinin kiracı olduğu binada güçlendirme ihalesi yaparak Belediyeyi zarara uğratmaya devam ediyor. 2 yılda 5 milyon lira gömdüğü AVM için dalga geçer gibi bilbord yaptırıp AVM’nin duvarına taktırdı.

4 milyon harcayacak!

Olivecity AVM’nin % 60’ı özel bir şirkete ait olurken, 2 yıldır 900 bin liraya yakın boşu boşuna kira ödeyen Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, görev süresinin bitmesine aylar kala Olivecity AVM’de güçlendirme ihalesine çıktı. Kiracı olduğu bina için 4 milyon lira daha harcayıp 1 milyon lirada boşa ödenen kira hesaplandığında 5 milyon lirayı Olivecity AVM’ye gömdü!

Edremit Belediye Başkanlık tarihine, yat gelip yatan, makam aracında içki içen, başkan olarak tarihe geçecek olan Başkan Saka, 5 yıl boyunca iş yapmadığı gibi, Belediyeyi zarara sokmak konusunda uzman olduğunu gösterdi. Giderayak Belediyeyi borçlandırmak adına Belediye Meclisinden 11 milyon lira kredi çekmek için yetki alması da dikkatlerden kaçmazken, başkasına ait bina için ihaleyi bırakıp giden firmayı kişisel çabaları ile ikna ederek(!) Olivecity AVM’yi kültür merkezi yapmak adına vicdanları sızlatan çalışmayı başlattı.

Müteahhit firmayı nasıl ikna etti(!)

Olivecity AVM’nin sadece güçlendirme çalışmaları için 5.941.883 TL’den ihaleye çıkan Edremit Belediyesinin ihalesini 4.030.103 TL ile en düşük teklif veren Çağatay Aksakal ve Hakan Pamukçu adi iş ortaklığı aldı. Maliyet yüksekliği, ihalenin düşük bedele alınması nedeniyle teminatı yakmak ve gitmek isteyen firma yetkililerine adeta yalvaran Başkan Saka, “gitmeyin yapın” diyerek ikna yeteneğini konuşturdu(!)

Edremit’in geleceğini ipotek altına alıyor

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, 5 yılda yan gelip yatmanın acısının Belediyeyi zarar sokmakta buldu! İş yapıyor görüntüsü adına Bankaların en yüksek faiz uyguladığı bir dönemde 11 milyon lira borç para alarak, yönetemediği başkanlık içiz zafiyet göstererek kiracı olduğu binaya para gömmeye devam ediyor. Kamu adına yapılan bu para batırma eylemi hakkında “Görevini kötüye kullanmak” “ihaleyi alan firmaya baskı yapmak”, “Kamu zararı oluşturmak ve zimmet” iddialardan yasal işlem başlatılması bekleniyor.

Bu soruların yanıtlanmasını istedik!

1- Edremit Belediye Meclisinin 504 sayılı meclis kararıyla Olivecity AVM’nin kiralanması için girişimde bulunulduğu, 67 nolu meclis kararıyla aylık 30.000 TL bedelle kiralanması kararı alındığı, yıllık 341.269.12 TL bedelle yıllık kira bedeli ödenmesinin kararının alındığı, 128 sayılı meclis kararıyla Olivecity AVM binasında Edremit Belediyesinin 40 dükkanının maliki olduğu, Erka İnş.Tah. Dış Tic. Ltd. Şti’ne ait 67 dükkânın makul kira bedelleri ile kiralanabileceği kararları alındı.

2- KARAR NO :488-5393 sayılı Belediye Kanununun 21. madde hükmü ile ek gündem maddesi olarak gündeme ithal edilen, Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün 05/10/2017 tarih, 52063623-01- E.26221 sayılı yazılı müzekkeresi ve eklerinin açık okunarak yapılan müzakeresin de; 03/03/2016 tarih, 128 sayılı meclis kararı ile Mülkiyeti (67 dükkan+4 stant yeri )Erka İnşaat Taahhüt Dış. Tic. Ltd. Şti ile (40 dükkan) Edremit Belediyesi Tüzel Kişiliğine ait Edremit Akçay Mah.si, 1184 ada, 9nolu parsel üzerinde yer alan Olivecity Binasının, Şirkete ait bölümlerinin, Kültür Merkezi olarak kullanılma amacı ile Edremit Belediyesi tarafından kiralanması uygun bulunarak, kira sözleşmesi imzalanmış idi.İlçe nüfusu artan nüfus oranıyla birlikte göz önüne alındığında , vatandaş talepleri, nitelik ve nicelikleri de dikkate alınarak, Edremit Belediyesi olarak sosyal, kültürel, sanatsal etkinlik ve hizmetlerimizi aynı çatı altında toplamanın, kamu yararına olacağı düşünülmektedir. İhtiyaç duyulan Kültür Merkezini, planlanan şekliyle faaliyete geçirilebilmek için, bina içinde yer alan bazı bağımsız bölümlerinin Edremit Belediyesi ile Erka İnş. Tah. Dış Tic. Ltd. Şti. arasında takas yapılması kamu yararına olacağından, bağımsız bölümler arasında yapılacak takas, tadilat ve buna bağlı olarak kat irtifakı ve yönetim planının yeniden düzenlenmesi ile ek sözleşme yapılabilmesi için Riyaset ve Encümene yetki verilmesine, A.K.P. ve MHP siyasi parti grup üyelerinin tamamının RED, oylarına karşılık (16 kabul oy) oy çokluğu ile kabulüne, karar verildi.

3- Edremit Belediyesinin "Bölgenin En Büyük Kültür Merkezi" projesinin, yüksek maliyet nedeniyle iptal edildiği ileri sürüldü! Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka'nın 4,5 yıllık görev sürecinin en önemli projesi olarak kamuoyuna 2016 yılının başlarında duyurulan ve aradan geçen 1,5 yıllık zaman diliminde "hazırlanan proje" aşamasından öteye gidemeyen "olivecity kültür merkezi" nin güçlendirme maliyetlerinin yüksek çıkması ve %40 oranında Belediye hissesi olması, Edremit Belediyesinin %60 hissesinin özel bir şirket üzerine olması nedeniyle Aylık 30 bin liradan (ilk yıl kira bedeli) 2,5 yıldır kiralık ödenen AVM, için şimdiye kadar ne kadar kira ödendiği?, alınması gereken kiraların miktarının ne olduğu?, kamu zararının ne kadar olduğunun araştırılması gerekmektedir.

Olivecity AVM’ye her ay 35 bin lira (2018 yılı kira bedeli) kira ödeyen Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, 840 bin lira para kamu zararı oluşturmuştur (tahmini)!

Olivecity AVM’nin %40 hissesine sahip olan Edremit Belediyesi, geri kalan % 60’ı kiralayıp hiçbir iş yapmadan 2,5 yıl kira ödeyen Başkan Saka, her ortamda vatandaşın bir kuruşunu yedirmem derken, 840 bin lira kirayı boşu boşuna neden ödedi? Bu ödeme “görevi kötüye kullanma” ve “zimmet” suç unsurlarının oluşması ve başkaca suç unsurlarının tespiti ile adli yasal işlem başlatılması, yayınlanan haberlerin ihbar kabul edilmesi için gereği…

Masal anlatır gibi cevap vermişler!

Başvurunuzla ilgili olarak Edremit Belediye Başkanlığından alınan cevabi yazıda; İlçemiz için hem kentsel kimliğimizin gelişimi hem de kırsal ve kentsel kültürümüzün devamı, kuşaklar boyunca aktarılması, bölgemizin tanıtımı ile gelişimine katkı sağlamak üzere Kültür Merkezine ihtiyaç bulunduğu, bu kapsamda Olive City alış-veriş merkezi incelenerek ihtiyacı gidereceği düşünüldüğünden, gerekli tüm incelemelerin yapıldığı, güçlendirme projelerinin hazırlandığı, bununla birlikte renovasyon (tadilat) projesinin de hazırlandığı, ihale edildiği ve işe başlandığı, diğer bahsi geçen konuların ise Bilgi Edinme Kanununun 23. maddesi kapsamında bulunduğu belirtilmiştir

Saka'dan sonra Pinokyo masal kahramanlığını bırakma kararı aldı!

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, ünlü masal Kahramanı Pinokyo’nun namını elinden aldı! .

Yorumlar

Ekleyen : Ertan... Ayvalik Tarih: 2018-12-18 18:52:05

Bu saka artik belediyeciklik ..Cakali.. Tilkisi ..olmus göreceksiniz gene kazanacak aynen Güre gibi edremiti,de bitirecek Edremit bu saka,dan kurtulamaz

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ