HELİKOPTER İLE NAKLEDİLDİ...

Muhabir 2017-08-07 12:46:53 623

HELİKOPTER İLE NAKLEDİLDİ...

"Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesinde dünyaya gelen 2 günlük bebek Sağlık Bakanlığı'nın ambulans helikopteri ile Kocaeli Üniversitesine nakledildi"

Konu hakkında açıklama yapan KHB Genel Sekreteri Op. Dr. Servet KOCAÖZ "İki gün önce hayata merhaba diyen bebeğimiz için tüm gerekli müdahaleleri hastanemizin yenidoğan ünitesinde gerçekleştirdik. Yenidoğan uzman hekimimiz ve yenidoğan yoğun bakım ünitesi personelimiz bebeğimiz için iki gündür seferber oldular. Yenidoğan ünitemiz her türlü tıbbi donanıma sahip ama bazen özellikle bebeklerle ilgili çok spesifik uzmanlık alanı olan hekimlere ihtiyaç duyuluyor. Bebeğimiz için de ilimizde bulunmayan yenidoğan nefroloji uzmanına ihtiyaç duyuldu. Bu nedenle yenidoğan nefroloji uzmanı olan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesine en kısa sürede bebeğimizin naklini sağlamak için girişimlerimizi yaptık. Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bize hava helikopterini çok hızlı sağladı ve bebeğimizin transferini sağladık. Hastanemizde dünyaya gelen bebeğimizin, ilimize sağlığına kavuşarak dönmesini diliyoruz. " dedi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin YILMAZ ise Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri bünyesinde ilk olarak 28 Ekim 2008 tarihinde iki helikopter ile başlayan hava ambulansı hizmetlerinin bugün 17 helikopter ambulans ve 3 uçak ambulans ile verilmeye devam ettiğini belirtti. Sağlık hizmetlerinde özellikle trafik kazası, iş kazaları, zehirlenme, boğulma, yangın vakası, organ nakli, kalp krizi ve beyin kanaması gibi acil sağlık hizmetine ihtiyaç duyulduğu ve saniyelerin önemli olduğu anlarda, uçak ve helikopter ambulans hizmetinin hastaların umudu olduğunu ifade etti. Sayısı her geçen gün artan kara, deniz hava ambulanslarıyla acil sağlık hizmetlerinin Türkiye'nin en ücra köşelerine hatta yurt dışına ücretsiz ulaştırıldığını belirten YILMAZ 2016 yılında "İlimizde helikopter ambulans ile 19, uçak ambulans ile 3 hastanın nakli gerçekleşti. 2017 de ise bugünkü transfer ile birlikte helikopter ambulans ile 5 hasta, uçak ambulans ile ise 2 hastamızın nakli gerçekleştirilmiştir"dedi.

Yorumlar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ