Edremit’te Türk-Yunan ezgileri

Muhabir 2017-10-10 17:48:48 595

Edremit’te Türk-Yunan ezgileri

Edremit’te Rembetiko konseri

Edremit Belediyesi tarafından düzenlenen Avrupa Yerel Demokrasi Haftası etkinliklerinin açılış konserinde Türk ve Yunan ezgilerini yorumlayarak Rembetiko müziğini yaşatan 'Tatavla Keyfi' Grubu sahne aldı.

Edremit Belediyesi’nin Avrupa Yerel Demokrasi Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen açılış konserinde İstanbul'un eski şarkılarını Yunan çalgılarıyla yeniden yorumlayan ve Rembetiko müziğini yaşatan 'Tatavla Keyfi' isimli müzik grubu, Edremit Şükrü Tunar Kültür Merkezi'nde müzik tutkunlarıyla buluştu. Konser öncesinde Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongre Başkanı Gudrun Mosler Törnström2ün videolu mesajı yayınlandı.

4 günlük etkinlikler kapsamında ilçede bulunan Yunanistan’ın Midilli Belediye Başkan Yardımcısı Taksiarhis Veros ve Girit-Hanya Belediye Başkan Yardımcısı Eleftheria Alifieraki yaptıkları konuşmalarda Türk-Yunan dostluk mesajları verdiler. Girit-Hanya Belediye Başkan Yardımcısı Eleftheria Alifieraki, “Öncelikle burada temsil ettiğim şehir olan Hanya’yı size biraz anlatmak isterim. Hanya, Hanya eyaletinin başkenti ve aynı zamanda kurumsal, ekonomik, ticari faaliyetler ve ulaşım açısından merkezidir. Birçok uygarlığın kesiştiği Hanya şehri köklü bir tarihe, doğal güzelliğe, eşsiz mimariye ve zengin kültüre sahiptir. Uzun zamandır ayakta duran ve halk ile turistlerin ilgisini çeken Mısır uygarlığından kalma deniz fenerinin bulunduğu Venedik limanı, şehrimizin en gözde yerlerinden biri olarak ana karakterini belirtmektedir. Ana ilkemiz vatandaşlarımızı önemli yerel konularda bilinçlendirmek ve aktif katılımı desteklemek amacıyla demokraside önemli bir role sahip olmalarını sağlamaktır. Bu nedenle Hanya Belediyesi 2011 yılından beri 12 yıldız şehri olarak belediyenin önemli avantajları ve potansiyellerini katarak yeni neslin katılımı, çocuklara saygı, çeşitlilik ve insan kaynakları gibi konuları amaçlayarak Avrupa Yerel Demokrasi Haftasını kutlamaktadır. Güncel konularda vatandaşlarınızın katılımını sağladığınız etkinlikler yapmaya fırsat veren bu Avrupa düzeyindeki organizasyon için sizleri tekrar kutlarım. Bizlerin ortak amacı yerel düzeyde demokrasiyi teşvik etmek ve geliştirmektir” dedi.

Yorumlar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ