KALİTESİYLE GELDİ, KALİTESİYLE GİDİYOR

Muhabir 2018-03-13 16:05:37 598

KALİTESİYLE GELDİ, KALİTESİYLE GİDİYOR

Balıkesir Ticaret Odasında başkanlık süresinde kimselerin yapamadığını yapan ve BTO’ya çağ atlatan başkan Fahri Ermişler, dedikoduları bitirmek için basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına BTO Meclis Başkanı Mustafa Kerem Kırımlı da katıldı.

Odamızın bütçesi 1 milyon 800 bin liraydı. Şimdiki bütçemiz ise 4 milyon 250 bin lira. Rekor artış var.

BALIKESİR BİR TANEMİZ.

Avlu Balıkesir’de bulunan BTO hizmet binasında yapılan açıklamada Başkan Ermişler geride kalan 5 yıllık görev süresini değerlendirdi. 2013 yılında göreve geldiklerini aktaran BTO Başkanı Fahri Ermişler, geride kalan 5 yıllık dönemde Balıkesir için çalıştıklarını söyledi. Ermişler sözlerini şöyle sürdürdü: “8 Mayıs 2013’te yönetim kurulumuz ve meclisimiz yeni dönem olarak göreve gelmişti. Yaklaşık 5 senedir Balıkesir’e, Balıkesir ekonomisine elimizden geldiğince bütün enerjimizle hizmet etmeye gayret ettik. Bundan sonraki süreçte de Balıkesir bir tanemiz. Balıkesir’de de Ticaret Odamız 1888 yılından beri nasıl iyi hizmet ettiyse bundan sonraki süreçte de hem ekonomik yaşamda hem sosyal alanda hizmet etmeye devam edecek. Son 5 senede hem ülke genelimde hem de Balıkesir’deki gelişmeleri düşündüğümüzde hem ülkemiz hem şehrimiz ciddi bir süreçten geçti. Bu süreçte biz Balıkesir Ticaret Odası olarak masanın bir ucundan tutma anlamında elimizden gelen katkıyı Balıkesir’e, ekonomimize sunmaya çalıştık. Bu katkılardan dolayı 2013’te seçilen meslek komitesi üyelerimize, meclis üyelerimize, yönetim kurulu üyelerimize ve meclis başkanımıza da huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bundan sonraki hizmetlerde de bu hizmetlerde görev alacak arkadaşlara da destek olacağımızı ifade ederek Balıkesir için ne varsa bizde koşturmaya hazırız diyorum.”

ÜYE KAYITLARINI GÜNCELLEDİK

Odanın üye sayısının şu an için 5 bin 800 olduğunu söyleyen Ermişler; “Biz göreve geldiğimiz zaman Ticaret Odamızın 6 bin 200 üyesi vardı. Şu anki üye sayımız 5 bin 400. Neden düştü diye soracak olursanız eğer uzun zamandır yapılması gereken sicil temizliğini biz Odamızda gerçekleştirdik ve Odayla ilişkisi kalmayan 800 üyenin kaydını silmekle başladık ilk dönem. Bu 1-1,5 yıllık bir süreçte oldu. Dokunamadığımız üye bizim üyemiz olmuyor. Şu anki 5 bin 400 üyenin tamamına dokunabiliyorsunuz” diyerek 5 yıllık dönemde yapılan icraatları özetle şöyle paylaştı:

BALIKESİR’E OKUL KAZANDIRIYORUZ

“Üyelerimize vize kolaylığı sağladık. Ticaret Odası bünyesinde olan girişimcilik okulumuz bin 260 yeni girişimciyi sektöre kazandırdı. Biz geldiğimiz günden beri Oda ve Borsalar Birliği’nde 5 yıldızlı Oda statüsündeyiz ama puanımız düşüktü, 37 puandaydık. Türkiye’deki en iyi Oda 80-82 puanlarda. Biz C sınıfı odaydık. Hemen ciddi şekilde çalışmalarımıza başladık ve akreditasyon beldemizi C’den B’ye yükselttik. Puanımızı da 52’ye yükselttik. Hedef A sınıfı Oda olmak. Balıkesir bunu hak ediyor. Balıkesir büyük yatırımcıların göz bebeği olacak bir şehir haline geldi. Üyelerimize yabancı dil, dış ticaret, girişimcilik ve danışmanlık kursları verdik. 15 bin kişiyle birlikte çarşıda iftar yaptık. Bu iftar Türkiye’deki belediyelere örnek olan bir organizasyon oldu. 8 hafta süren ‘Canlı Şehir Balıkesir’ etkinliğimiz vardı. Buradaki amacımız esnafın ekonomisini artırmaktı. Teknik altyapımızla ilgili ne eksiğimiz varsa tamamladık. ‘Kredi Garanti Fonu’ sayesinde 5 bin 581 firma faydalandı. 2 milyar 223 milyon 600 bin TL kredi desteği Balıkesir Ticaret Odası üyelerine verildi. Ayrıca yeni hizmet binamıza taşındık. Bence Avlu orta ve uzun vadede Balıkesir’in en iyi projesi. Eski yerimiz trafik açısından ve diğer nedenlerden dolayı sorunluydu ve burada hizmet vermekten utanıyorduk. Burayı kiralama yönetimiyle gerekli çalışmalar yapıldı. Ticaret Odamız burada 25 seneliğine hizmet etmeye devam edecek. Biz burayı 15 bin liraya kiraladık. Biz göreve geldiğimizde Odamızın bütçesi 1 milyon 800 bin liraydı. Şimdiki bütçemiz ise 4 milyon 250 bin lira. Rekor artış var. Odalar ve Borsalar Birliği’nin bize ve Balıkesir’e sözü vardı. Sayın Valimizin önderliğinde onu da gerçekleştiriyoruz. Çevre Yolunun üzerinde 20 dönüm alan tahsis edildi. Odalar ve Borsalar Birliği buraya Turizm Meslek Lisesi yapacak. Yanına da uygulama oteli yapacağız. Balıkesir’e bir okul kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. “

KIRMIZI ÇİZGİLERİMİZ VAR.

Ermişler konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hizmet noktasında bundan sonraki süreçte de elimizden geleni yapacağız. Geçtiğimiz 5 sene boyunca Türkiye maalesef bazı talihsizlikler yaşadı. Çok şeyle mücadele etti. 15 Temmuz gibi önemli bir hadiseyle mücadele etti. Allah böyle günlere bize bundan sonra yaşatmasın. Biz bu süreçte dik durduk. Milletimiz, devletimiz bizim kırmızı çizgimiz. Biz bu bilinçle hareket ettik, bundan sonraki süreçte de bu bilinçle hareket edeceğiz. Ticaret Odası seçimleri komite seçimleridir. Herkes kendi komitesine seçilir, meclise gelir. Mecliste yönetim seçilir, yönetim de başkanını seçer. Beni buralar aylık gören, bu çalışma fırsatını veren başta sayın üyelerimize teşekkür ediyorum. Ben görev yaptığım sürede 3 Vali ve 3 Belediye Başkanı ile çalıştım. Bütün kamu kurum ve kuruluşlarıyla yaptığımız çalışmalarda Ticaret Odasının en ufak bir pürüzü olmamıştır. Daha çok katkı sağlamaya çalışmıştır. “

ADAY OLMAMAK KİŞİSEL KARARIM

2 Nisan tarihinde yapılacak olan kongrede aday olmayacağını açıklayan Ermişler; “Önümüzdeki dönem komite seçimlerinde aday olmayacağımı Meclis toplantısında ifade ettim. Kendi şahsımla ilgili nedenlerden dolayı bu kararı aldım. Yoksa beni etkileyecek kurum, kişi vs. yok. Tamamen kişisel kararımdır ama hizmet konusunda yerimizde saymayacağız. Balıkesir bize ne görev verdiyse yapmaya devam edeceğim. En büyük görev yaptığının en iyisini, daha fazlasını yapmak. Bu görevi benden daha iyi yapacak bir sürü arkadaşım var. Bizde onların elinden tutacağız. Destek olarak daha yukarı taşıyacağız. Yeni gelen yönetim, yeni gelen meclis daha iyisini yapacak. Bundan şüphem yok. Niyeti Balıkesir olduğu süreci hem kurumları hem Balıkesir’i kimse tutamaz” açıklamasında bulundu.

Yorumlar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ