DEVLETİN TOKATINI YİYECEK!

Muhabir 2018-01-08 15:22:16 939

DEVLETİN TOKATINI YİYECEK!

Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, devlet ihalesinde hile yaptığı gerekçesiyle kıskaca alındı!. Bir tarafta Orman ve Su işleri Bakanlığı(DSİ), Bir tarafta Balıkesir Cumhuriyet savcılığı 2016/5606 soruşturma numarası ile yasal işlem başlatmasıyla Uysal’ı zor günler bekliyor! Ak Partiye güvenerek aldığı ihalelerde hile yaptığı resmi raporlarla tespit edilen Uysal hakkında yasal süreç başlatılırken, Ak Parti’de Uysal’u kaderi ile başbaşa bıraktı. AK Partide Uysal’ı tasfiye etme süreci hızlanırken, Devlete zarar veren, devlet malında hile yapan AK Partili Belediye Başkanı olarak Uysal tarihe geçmiş oldu.

Uysal’ın ipini SES Dergisi çekti!

Savcılık dosyaya el koydu!

Ses Haber ekibinin başlattığı inceleme sonrasında gerçekler tek tek ortaya çıktı. Burhaniye’de Belediye yöneten Uysal’a Kamu İhale Kurumu tarafından “YASAK” geldi. Devlet ihalesinde hileli iş yaptığı tespit edilen Uysal’ın kamu ihalelerine girmesi yasaklandı. DSİ 25. Bölge müdürlüğünde bulunan teminatına da el kondu. Yaşanan gelişmeler üzerine Balıkesir Cumhuriyet Savcılığı Uysal’ın ihale dosyasına el koydu. Uysal’ın Belediye Başkanı olmasına rağmen, makamını kişisel çıkarları için kullanması ve alenen Başkanlık yaptığı ilçede müteahhitlik yapması, Büyükşehir’e Meclis üyesi olmasına rağmen mal satması bardağı taşıran son hamleleri olmuştu.

İhalelere giremeyecek!

Burhaniye Pelitköy Ev ve Arazilerinin Hayıttarla (Sülüklü) Deresi Taşın Koruma yapım inşaatı ihalesi 2015/68294 ihale kayıt numarası ile 3.497.318.99 TL’ye almıştı. Ana Yüklenici olarak Necdet UYSAL- Tayfun TURSUN iş ortaklığı ile verilen ihale sonrasında Balıkesir’de şirket için ofis tutulmuş ve hak edişleri Necdet Uysal almaya başlamıştı. Ancak DSİ tarafından yapılan kontrollerde ihale şartnamesine uygun iş yapılıp yapılmadığı ve yapılan işe dökülecek beton C 25 olması gerekirken C 16 beton döküldüğü yönünde iddiaların incelenmesi talep edilmişti. Yapılan inceleme de Uysal’ın hileli iş yaptığı resmi olarak belgelenmiş oldu. Bunun üzerine DSİ 25. Bölge müdürlüğü harekete geçecek Uysal’ın ipini çekti. Uysal’ın Devlet ihalelerine girmesi Kamu İhale Kurumu tarafından yasaklandı.

Uysalgilleri zor günler bekliyor!

Balıkesir ve Burhaniye Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturmalarda 4734 Sayılı ihale Kanununa ve Kamu ihale sözleşmeleri kanununa aykırı davranmak suretiyle 5237 sayılı TCK’nın 235 ve 236 maddelerine muhalefet etmekten yargılanmaları istendi.

Ağır Cezada yargılanacaklar

“Üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezası"

Edimin ifasına fesat karıştırma suçu hareket suçu olup, yukarıda sayılan seçimlik hareketlerden birinin, hileli davranışlarla, kasten yani bilerek ve isteyerek gerçekleştirilmesi ile tamamlanır. TCK'da suçun tamamlanması için herhangi bir zarar meydana gelmesi şartı aranmamıştır. Edimin ifasına fesat karıştırma suçuna teşebbüs, ancak hareketin bölünebildiği hâllerde mümkündür. Suçun müeyyidesi olarak TCK'nın 236. maddenin birinci fıkrasında, “üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezası" öngörmektedir.

Yorumlar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ