Sındırgı’ya 75. Mahalle “Yağcıbedir’in Artık Mahallesi Var”

Muhabir 2018-02-13 10:54:29 519

Sındırgı’ya 75. Mahalle “Yağcıbedir’in Artık Mahallesi Var”

3000 yıllık Yağcıbedir halı kültürüne ve 74 mahalleye sahip Balıkesir’in Sındırgı ilçesine belediye meclis kararı doğrultusunda Yağcıbedir adında 75. Mahalle eklendi.

668 konutluk yeni TOKİ evlerinin yer aldığı yaklaşık 2500 kişinin yaşayacağı tahmin edilen bölgede Sındırgı Belediyesi Şubat ayı olağan meclis toplantısında yeni bir mahalle oluşturulmasına karar verildi.

“Yeni kurulacak mahalle adını dünyaca ünlü Yağcıbedir halılarından alacak”

5 Şubat 2017 tarihli Sındırgı Belediyesi olağan meclis toplantısının 2018/23 sayılı kararı ile Yağcıbedir adı altında yeni bir mahallenin kurulması belediye meclisince 5393 sayılı belediye kanunun 18. Maddesinin N bendi gereğince oy birliği ile kabul edildi. Yeni mahallenin kurulmasına ilişkin alınan meclis kararı 5393 sayılı kanunun 9. Maddesinin 2. Fıkrası gereği Sındırgı Kaymakamlığı görüşü üzerine Balıkesir Valiliği onayına sunulacak. Balıkesir Valiliği onayı sonrasında Sındırgı yeni mahallesine kavuşacak.

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş “ Sındırgı’mızda inşaa edilen 668 konutluk TOKİ ile adeta yeni bir mahalle oluşturduk. Sındırgı’mızın dünyaca ünlü halıları var ancak Yağcıbedir adında bir mahallemiz yok. Bizde 3000 yıllık kültürün ismini yeni oluşturulan mahallemize verelim dedik. Meclisimize teklif de bulunduk. Oy birliği ile Yağcıbedir adı altında yeni bir mahallenin kurulmasına karar verildi. Valilik onayı ile resmiyet kazanacak 75. Mahallemiz Yağcıbedir mahallesi Sındırgı’mıza hayırlı olsun.” Dedi.

Belediye Meclisinden Afrin’e Destek Mesajları Yükseldi

İlçeye dair birçok kararın tartışıldı Sındırgı Belediye meclisi Şubat ayı olağan kongresi Afrin’de yürütülen operasyonda şehit olan Mehmetçikler ve tüm Şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Meclis üyelerinin ortak bildirgesi ile Afrin’de destek mesajları gönderildi.

Jeotermale Isınma İle İlgili Sorunlar Meclisin Gündeminde Yer Aldı

2014 yılında ilçe merkezine gelen ve konut ısıtılmasında kullanılan Jeotermal enerji ile ilgili yaşanan aksaklıklar da meclisin gündemindeydi. Kısa bir süre içerisinde yaklaşık 2500 konutun ısıtılması sağlanırken çeşitli alanlarda sorunlar yaşanıyor. Yanlış kullanımlardan kaynaklanan sorunlar olduğu gibi zaman zaman teknik aksaklıklar da yaşanıyor. %10 luk bir kısımda yaşanan problemler ve çözüm önerileri hakkında Sındırgı Jeotermal A.Ş. görevlileri de meclis toplantısında bilgi verdi. Aksaklıkların önemli ölçüde giderildiği belirtildi.

Sındırgı Belediyesinin şeffaflık ilkesi ve vatandaşların meclis gündemine dair detaylı bilgi sahibi olması amacı ile Sındırgı Belediyesi’nin sosyal medya yayın organı olan Sındırgı TV ve Sındırgı Belediyesi resmi sosyal medya hesaplarından meclis toplantıları canlı olarak veriliyor.

 

Yorumlar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ