BİGADİÇ 4.ET VE SÜT FESTİVALİ BAŞLIYOR

Muhabir 2018-05-08 18:05:27 578

BİGADİÇ 4.ET VE SÜT FESTİVALİ BAŞLIYOR

Bigadiç, düzenlenen basın toplantısı ile yerel/ulusal basın ve televizyonlara anlatıldı.

Balıkesir'in Bigadiç ilçesinde "Etin ve Sütün Başkenti” ana temasıyla gerçekleştirilecek 4. Bigadiç Et ve Süt Festivali, 111213 Mayıs tarihleri arasında Bigadiç'te yapılacak.

Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, son dönemdeki yatırımlar ve şehirdeki değişimle birlikte nüfusu artan ve göç vermeyen bir ilçe olan Bigadiç’in Balıkesir’in incisi haline geldiğini söyledi. Avcu, ayrıca 11 Mayıs’ta başlayacak ve 3 gün sürecek 4. Bigadiç Et ve Süt Festivali’nde 30 binin üzerinde kişiyi ilçede ağırlayacaklarını belirtti.

Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, dün beraberinde kurmaylarıyla birlikte yaptığı basın toplantısıyla Bigadiç’te devam eden ve biten belediye yatırımları ve düzenlenecek 4. Bigadiç Et ve Süt Festivali hakkında bilgi verdi.

Öncelikle Simav Çayı yanında bulunan 724 dönüm alana yapmayı planladıkları Big-Park projesi hakkında bilgi veren Başkan Avcu, bu projenin Bigadiç ve Balıkesir’de yaşanlar için nefes alınacak bir alanda doğal güzellikleriyle muhteşem bir piknik alanı olacağını belirtti.

Bakanlık kanalıyla yapılan girişimler sonrası Hidro Terapi Merkezini içerisinde selenyum içeren sıcak su kaynağından yararlanarak uluslararası bir pozisyona getirerek bölgeye fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi kazandırdıklarını ifade eden Avcu, ayrıca her ayın son perşembesi sütü tanıtma etkinlikleri kapsamında yaptıkları süt dağıtım etkinliklerinde 12 bin vatandaşa ulaşmayı başardıklarını ifade etti.

Yine ilçede devam eden 250 yataklı yurt inşaatının devam etmesinin yanında belediye olarak tahsis edilen bir alana bin yataklı bir yurt projesi planladıklarını, kahvehalenerdeki okuma köşelerinin sayısını 150’ye çıkardıklarını belirten Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, ayrıca yeni çıkan soy kütük yasası ile oluşturdukları komisyon neticesinde belirlenen şehitlerin isismlerinin yer alacağı 70 mahallede şehitler için anıtlar oluşturacaklarını söyledi.

3 SENE İÇİNDE 65 BİN DEKAR ALAN SULANABİLİR HALE GELECEK

Daha sonra Adalı Barajı ve Gölet çalışmaları hakkında bilgiler veren Başkan Avcı, “Bildiğini üzere Bigadiç tarım ve hayvancılık ilçesi, şuanda 28 bin dekar arazimiz sulanabilir durumda. Adalı Barajı’nın inşaatı devam ediyor 25 bin dekar araziyi sulayacak tamamlandığında. Bunun yanında Okçular Barajı’nın planlaması bitti. Hem içme suyu hemde sulama noktasında ikinci bir barajın projesi bitti yatırıma teklif edildi. İnşallah Okçular Barajı bittiği zaman 4 bin 500 dekar daha sulanabilir arazi ve Bigadiç merkezli 22 mahallenin içme suyunu buradan temin edeceğiz.

Bunun yanında Esenli, Çağış ve Topalak Göletlerimizin planlaması bitti. İnşallah 3 sene içinde 28 bin dekar sulanabilir arazimizi 65 bin dekar üzerine çıkaracağız” dedi.

TOKİ İHALESİ YAPILDI

Biz nüfusu artan göç vermeyen bir ilçeyiz. 50 bin nüfusumuz var. Bunun 32 bini kırsalda 18 bini merkezde yaşıyor. Fakat süratle kendi içinde bir iç göç var. Biz Bigadiç girişinde güzel bir tabanı taş alan araziyi 600 bin metre kare merayı imara açtık. Orayı konut alanı yaptık. Geçtiğimiz Çarşamba ihalemiz yapıldı ve buraya TOKİ yapılacak. Zemin artı 3 olan bu bölge tatil köyü gibi olacak. 323 konutun ihalesi yapıldı. Takribi 4 bin konutun yapılacağı bir alan. Buradaki manzara da çok güzel” dedi.

Toplantının son bölümünde ise 11 Mayıs’ta başlayacak ve 3 gün sürecek 4. Bigadiç Et ve Süt Festivali’nin programı hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Avcu, festivale bu yıl 30 binin üzerinde konuk beklediklerini ifade etti. Bigadiç’in var olan güzelliklerini kamuoyu ile paylaşıp Balıkesir ve Türkiye geneline duyurmak için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Başkan Avcu, herkesi oğlak güveci, helvası, at yarışları ve kültürü ile ünlü Bigadiç festivaline davet etti.

Yorumlar

Bu habere ilk yorum yapan siz olun

Yorum Yap

SON HABERLER

YAZAR GİRİŞİ