10 Kasım Atatürk'ü Anma Mesajı
2000 YIL ÖNCE YAPMIŞLAR!

2000 YIL ÖNCE YAPMIŞLAR!

misi 2022-09-05 SÜRMANŞET

2000 YIL ÖNCE YAPMIŞLAR!

BİZDE YAPACAĞIZ!!!!

2000 YIL ÖNCESİNDEN MUHTEŞEM BİR ŞEHİR PLANLAMASI

Cezayir’in Batna kasabasının 35 km doğusunda kalan Timgad, bundan 2000 yıl önce kurulmuş ve kusursuz şehir planlaması ile Unesco Kültür Mirası listesine girmiş bir Roma dönemi antik şehri. Milattan sonra 100 yılında Roma İmparatorluğu tarafından Berberilere karşı bir kale olması amacıyla kurulmuş ve şehre Roma ordusunun vetaran askerleri yerleştirilmiş.
İlk başta kenar uzunluklarının her biri 355 metre olan kusursuz bir kare şeklinde inşa edilmiş şehre, aşırı hızlı gelişmesi sebebiyle 300 yıl sonra bir çeyreklik ek bir alan ilave edilmiş. Toplam 15000 kişinin yaşadığı tahmin edilen Timgad, 2. ve 3. yüzyılda çok huzurlu zamanlar geçirmiş ve 3.yüzyılın başlarıyla birlikte Hristiyanlık aktivitelerinin merkez noktalarından olmuş.İlerleyen yıllarda ise isyanlar ve onları takip Berberi yağmaları sebebiyle şehir çöküşe geçmiştir.
Sırasıyla 6. yüzyılda Bizans ve 7. yüzyılda Arab imparatorlukları kontrolüne giren şehir, 8. Yüzyıl itibariyle popüleritisi yitirmiş ve tamamıyla terk edilmiş. Ve 1881’deki kazı çalışmalarında bulunana dek toprak altında kalmış.
Toprak altında kaldığı süre boyunca oldukça iyi korunmuş bir durumda kalan şehrin en önemli sembolü Trajan Kemeri adlı 12 metrelik zafer takı ise 1900’de kısmen restore edilmiş. Şehre ait Roma tanrılarına adanmış bir tapınak,3500 koltuklu bir tiyatro, kütüphane, kilise ve 4 adet şehir hamamı günümüze kadar korunarak gelebilmiş.

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...