Banner Reklamı
300 sayfalık Yolsuzluk dosyası var!

300 sayfalık Yolsuzluk dosyası var!

Editör 2019-06-13 POLİTİKA

Vurguncular, Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerini sağmalı inek gibi söğüşlemişler.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin son 1,5 yıllık dönemi mercek altında. Sayıştay denetçilerinin didik didik ettiği ihale dosyalarından “şaibe” fışkırıyor!

Balıkesir Tarihinin en büyük vurgun dosyası Sayıştay denetçileri tarafından hazırlandı! Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığına 64 oyla seçilen Zekai Kafaoğlu, 18 aylık başkanlığı döneminde yandaşlarına Belediyenin kasasını teslim etmiş!
Edip Uğur’un gidişini fırsat bilen “yağmacılar” adeta Belediye’yi hortumlamışlar! Organize suç örgütü gibi şeması hazırlanan ekip için Balıkesir Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusu dosyası hazırlandı. Büyükşehir Belediyesi ve Altıeylül Belediyesinden (Zekai Kafaoğlu döneminde) milyonlarda lirayı yasal Fatura kılıfı ile hortumlayan ve Balıkesir’de gazeteci olarak tanınan Levent Uysal ve yine imam nikâhlı eşi Ayla Uysal adına kesilen faturalar ile sadece Büyükşehir ve şirketlerinden 1 yılda 485.621 TL para almış.
Balıkesir’de yayın hayatına devam ederken seçimler sonrasında kapanan gazete sahibi Levent Uysal, İstanbul’da yaşamına devam ederken, Balıkesir’den hortumladığı paralar ile İstanbul’da lüks villa pazarlıkları yaptığını duyurdu!

Bütün dosyalar didik didik ediliyor

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazandıktan sonra içi boşaltılmış kasa teslim alan Başkan Yücel Yılmaz, ilk olarak bütün ödeme dosyalarını incelemeye aldırdı. Sayıştay denetçilerinin adeta karargah kurduğu Büyükşehir’de aylar süren çalışma bitti. 300 sayfalık yolsuzluk dosyası hazırlandı. Büyükşehir yolsuzluk dosyasının AK Parti Genel merkezinin talimatı ile yakından takip edildiği ve “yapanların yanına kar kalmaması” için dosyanın işleme konulması talimatı verildiği öğrenildi. Büyükşehir Belediyesi ile şirketleri olan Baltok, Fırıntaş ve Bagyaş’tan da yüklü miktarlarda ödemeler yapıldığı ortaya çıktı.

Her şey bir yol ihalesi ile başladı

7 Kasım 2017 göreve gelen Zekai Kafaoğlu ilk olarak yol hamlesi adı altında 200 milyon liralık dev bir ihale açtı. Bu ihale dosyası birçok kişinin iştahını kabartı. İhalenin 156 milyon liraya sonuçlandığı ve ilk şaibe duyumlarının bu ihale sonrasında başladığını Balıkesir konuştu. İhaleyi alan firmanın Balıkesir’de yatırım yapmaya başlaması ile ilk olarak TV100 el değiştirdi. Bu TV kanalını Zekai Kafaoğlu’nun aldırdığı günlerce konuşulurken ardından, Kafaoğlu’nun çocukları tarafından açılan MADO, günün konusu oldu. MADO’ya yapılan bütün harcamaların Büyükşehir’den aktarıldığı, hayali faturalar ile milyonlarca liranın ödendiği iddia edildi.

Çete operasyonda Zekai’nin kayınbiraderi ifade verdi.

Balıkesir Emniyet Müdürlüğü KOM ekipleri planlı bir operasyon sonrasında birçok çete elemanını gözaltına alırken Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun kayın biraderi, her taşın altından çıkan Ahmet Eren’ın adı “gözaltına alınanlar” arasında söylemleri ile çalkalandı. 2018 yılının Nisan ayında yapılan operasyon sonrasında Ahmet Eren’in “tape” konuşmalarına tesadüfen girdiği ve “270 bin lirayı aldım” şeklinde bir söz kullandığı ileri sürülerek ifadesinin alındığı söylendi. Ancak günlerce konuşulan bu sözler yetkili kişilerce doğrulanmazken devreye Balıkesir AK Parti il Başkanı Hasan Demiraslan girdi. Demiraslan, Gazeteci Doğan Doğan’a yaptığı özel ziyarette bu gözaltı olayını doğruladı ve iddiaların ifade tutanaklarına yansıdığını açıkladı. Bu süreçten sonra Demiraslan ve Kafaoğlu siyasi kavgası başladı. Dönemin il Başkanı Demiraslan o kadar iddialı sözler kullandı ki, “o ekibi tutuklatacağım” diyerek meydan okudu!

Demiraslan’a şantaj iddiaları!

Balıkesir tarihinde görüşmemiş bir gizli savaş verirken, Büyükşehir Belediye Başkanı ile İl Başkanı Hasan Demiraslan savaşı başladı. Bazı gazetecilerinde taraf olduğu ve özel bilgiler alarak Kafaoğlu’na “çakmaya” başlamasıyla ortalık savaş alanına döndü. Demiraslan’ı köşeye sıkıştırmak isteyen Kafaoğlu ve ekibi, Ören’de bir otelden çıkarken Demiraslan’ın kamera kayıtlarına ulaştı! Zekai Kafaoğlu ve ekibinin 3 gün sonra otele gidip “Biz Polisiz” diyerek kamera kayıtlarına el kondukları ve bilgisayar kasasını alıp görüntüleri sildikleri ileri sürüldü. Daha sonradan öğrenildiğine göre kamera kayıtlarını alan Büyükşehir Belediyesinin 6.kat ekibi olduğu iddia edildi. Deniraslan’a diz çöktürmek isteyen bu organize ekip amacına ulaşamazken, gündeme gelen iddialar her iki tarafça kabul edilmediği gibi adeta yaşanmadığı ileri sürüldü. Olayın görgü tanıkları ile “Polis kilimliği ile Bilgisayar katılarına el konduğunu” doğruladı. Polis’te ise böyle bir işlem kayıtlarına rastlanmadığı öğrenildi.

Zekai’nin Edip Uğur düşmanlığı bitmedi.

Kafaoğlu’nun, Altıeylül belediye başkanı olmasında Edip Uğur’un onayı olmasına rağmen, 2014 yılında başlayan gizli savaş yıllardır devam ediyor. Edip Uğur’u yıpratmak adına yandaş basına milyonlarca lira Altıeylül Belediyesinden aktarım yapan ve el altından bu savaşı devam ettiren Zekai Kafaoğlu, dönemin Balıkesir Valisi Mustafa Yaman ile de iş birliği yaptı. Edip Uğur’a, gazete ile “çakan” bütün yayın organları ve seçilmiş gazetecileri ihya ederek adeta para ile ödüllendirdi. Yüklü miktarda para verebilmek adına Faaliyet raporu adı altında yaptığı bir ihaleyi yine yandaş gazetesi Levent Uysal’a 181.000 TL’ye verdi. Doğmak bilmeyen bu gazeteci sürüsü haksız kazanç ile ödüllendirilirken, Siyasi olarak Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Sema Kırcı ile iş birliği yaparak Edip Uğur’a karşı alenen siyasi savaş başlattılar. Vali, Milletvekilleri, Medya, özel istekleri karşılanmayan bazı İş adamları(!) bu ekibe destek vererek algı operasyonu yaptılar. Bu operasyon öyle çığırından çıktı ki o dönem Karesi Belediye Başkanı olan Yücel Yılmaz’ın bile görevden alınacağı günlerce konuşuldu. Algı operasyonlarına Ankara’dan AK Parti Genel merkezinden özel istekleri karşılanmayan üst düzey yöneticilerde destek verince, Balıkesir valisi Mustafa Yaman elindeki devletin güvenlik güçlerine ısmarlama raporlar hazırlatıp, il Başkanlığına casus sokarak bütün konuşmaları canlı dinleyip operasyonu sonuçlandırıp amaçlarına ulaşmaları, operasyonu yürüten guruba bayram havası yaşattı. Danaların kesildiği Büyükşehir önünde böylece talan dönemi de resmen başlamış oldu.

Borç batağına soktu!

Zekai Kafaoğlu, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra, bu makama gelişinde emeği olanları tek tek ödüllendirdi. Bu ödül öyle abartıldı ki, ihalelerde şişkin faturalar, komisyonlar ve hayali faturalar ile Büyükşehir ve şirketleri 2,3 trilyon lira borç batağına saplandı. Sayıştay denetçilerinin bile aylar süren incelemeleri şirket denetimleri sonucunda “dürüst” ayağına yatan kişilerin belediyesi “Yağma Zekai böreğine” çevirdikleri anlaşıldı.

Devlerin Polisi savcısı dosyalara el koymalı

Balıkesir Cumhuriyet Savcılığının iddia edilen “yolsuzluk” dosyalarına el atması durumunda “Organize Suç Örgütü” ile karşı karşıya gelmesinden endişe ediliyor. Balıkesir tarihinde böyle “vurgun ve talan” döneminin yaşanmadığı gelen belge ve bilgiler arasında gözüküyor!

Topyekün mücadele edilmeli…

Balıkesir AK Parti il Başkanı Ahmet Sağlam, gelişmeleri yakından takip ederken 5 Milletvekili ağır iddialara maruz bırakılırken, Devletin güvenlik güçleri ve savcılarının dosyalara el koyması bekleniyor. Operasyon korkusu yaşayan vurguncuların ise mal kaçırmak için yeni hamleler yaptıkları bilgileri geliyor!

Sosyal Medya’da kirli savaş başladı!

Balıkesir’de yaşanan “vurgun” gündemin en önemli konusu oldu. Karşılıklı dosyaların açıldığı savaş tüm hızıyla devam ederken, 1,5 yılda elde edilen rant ile vurgun rakamlarının milyonlarca lira olduğu iddia ediliyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerini sağmalı inek gibi söğüşleyen vurguncular, Büyükşehir tarihinin en büyük vurgununu yapmışlar! Şimdi ise adeta hiçbir şey yokmuş gibi mamalarının kesildiği belediyelere edindikleri servet ile uzaktan ahkâm kesiyorlar. Balıkesir’e ayar vermeye çalışan fatura vurguncularının açtıkları sahte facebook hesaplarından da işlerine gelmeyen kişilere saldırdıkları, iftira attıkları hatta bu vurgunu yapmamasılar gibi dürüstlük dersleri vermeleri utanmazlığın hangi boyuta geldiğini, yüzsüzlüğün bu kadar da olmaz dedirtti.

İşte akıl almaz vurgun iddialarından bazı örnekler:

300 adet IPHONEX Belediyeye alınıp el altından piyasaya satılanlar (3 Milyon lira)……
Balkartları toplayıp tekrar doldurup 3 milyonluk piyasaya sürülmüş karaborsa balkart vurgunu. Kendisine, eşine, paravan şirketlerine faturalarda giden milyonlar. Komisyonlar, yüzdeler, sahte ihaleler olmayan ürünler. İş bitirici şirketlere aktarılan hayali 10 milyon.
İlaçlama şirketine aktarılan 12 milyon. Büyükşehir’in LED ekranlarından 4 milyon.
Hayali Anketlerden 2 Milyon. Olmayan ve olan Faaliyet raporu planı kitabı için 1 milyon lira gibi uçuk rakamlar ödendiği ortaya çıktı.

Başkan Yılmaz Haddini Bildirdi. "Çapsız"

Balıkesir büyükşehir ve bağlı şirketleri üzerinden, Son Yıllarda ve Aylarda Avantalı, Çifte Kavrulmuş Faturaları İle Vurgun Yapanlalar, mamaları Kesilince Büyükşehir'e Saldırmaya başladı. Bu yandaş kişileri “Yalancı Pehlivan” ve “Çapsız” olarak Tanımlanan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Vurguncularının En Güzel Cevabı Başkan Verdi, "Çapsız"

Ses Haber ekibi araştırdı

Ses Haber ekibinin aylar öndecen talep ettiği ve CİMER tarafından gönderilen bilgiler için Balıkesir ili altı eylül belediyesi ve büyükşehir Belediyesinin cevaplaması isteğiyle; 2014-2019 yılları arasında söz konusu belediyelerde Levent Uysal ve Ayla uysal veya bu kişilerin yetkili oldukları şirketler, gazeteler, basın yayın kuruluşları bu kuruluşlara ait kişilerin, söz konusu Altıeylül ve Balıkesir Büyükşehir Belediyelerinde aldıkları ihale, doğrudan temin 21/B kapsamında verilen ihaleler, hizmet alımı veya başkaca ihale ve teklif usulü verilen işlerin, gazete ve dergi alımlarının miktarları, adetleri. Özellikleri ödenen bedellerin ne olduğunun? Verilen ihalelerde bastırılan faaliyet raporlarının kaç adet basıldığı ve belediye ye kaç adet teslim edildiği? Bu ihalelerinin teknik şartnameleri ile 21/B kapsamına nasıl dâhil edildiği? Söz konusu yıllar içinde ödenen paraların miktarları ile halen ödenecek olan paraların miktarı. Bastırılan faaliyet raporlarının teknik şartname ile birlikle birer örneğinin tarafımıza iletilmesi, bu kişi ve şirketlerine ait başkaca tespit edilen alım-satım-ödeme bilgilerinin yasal süre içinde bildirilmesini” şeklinde talepte bulundu. Gelen bilgiler ise dudak uçuklatan nitelikte yapılan vurgunu gözler önüne sergi. İlk etapta ortaya çıkan isimlerden başka, Belediye içinde resmi görev alan ve suç örgütü şeması içinde yer alan kişiler ve Belediye dışında ise oluşturulan hayali fatura kesmek için kurulan şirketler, özel sektör firmaları ile imar işlerinden gelen örtülü ödenek ile aktarılan milyonların tek tek ortaya çıkartılması bekleniyor. Özellikle örtülü ödenek diliminden kimlere para aktarıldığı özel ekip tarafından incelendiği öğrenildi.

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...