10 Kasım Atatürk'ü Anma Mesajı
500 BİN PALMİYEYE BÖCEK TEHDİDİ

500 BİN PALMİYEYE BÖCEK TEHDİDİ

misi 2023-01-24 SÜRMANŞET

500 BİN PALMİYEYE BÖCEK TEHDİDİ

Başta Mısır ve Ürdün olmak üzere son yıllarda tanesi 500 ile bin Euro'ya ithal edilen palmiye ağaçları böcek tehdidi altında olduğu bildirildi.

Türkiye'ye giren 'Kırmızı Palmiye' böceği milyonlarca Euro zarara yol açtı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, bu ağaçların ithalatını yasaklarken, başta Adana, İstanbul ve İzmir olmak üzere 6 ilde karantina tedbirleri aldı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Bitki Koruma Genel Müdürlüğü Bitki Koruma Hizmetleri Daire Başkanı Mehmet Emin Şahin, bakanlık olarak palmiye ağacı ithalatının yasaklandığını, 24 ilde ekimi ve dikimi yapılan bu ağaçlar üzerinde tarama çalışması yapılmakta olduğunu söyledi. Binlerce ağaç yok oldu. Bakanlık olarak böceğin olduğu ağaçları tespit ediyoruz. Tuzaklama yöntemi ile alan daraltması yapıyoruz. Bu mücadele 3 -4 yıl devam edecek." dedi.

Toplantının açılışında konuşan Adana Valisi İlhan Atış, 2 ile 4 ay arasında ömrü olan bir böceğin 60 yaşındaki kendinden binlerce kat büyüklüğündeki bir ağacı bir gecede yok ettiğini söyledi.

TEDBİR ALIN!

Böcek Girip aşırı derecede hasar görmüş ağaçlar kurtarılamıyor! Belediyenin kesip toplayıp bir yerde yakması lazım. Diğer henüz çok zarar görmemiş ağaçların itfaiye asansörüyle tepeden ilaçlaması gerekiyor. Vatandaşların,  bu böceklerle ilgili bilgilendirilip, gördükleri yerde torbaya toplayıp yakmaları lazım. Çünkü içlerinde yumurta var. Öldürmek yetmiyor. Kilometrelerce uçabildikleri için her böcek tehlikeli.

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...