EDREMİT BELEDİYESİ RAMAZAN BAYRAMI
600 bin Zeytin ağacı kesildi

600 bin Zeytin ağacı kesildi

Editör 2019-08-25 SÜRMANŞET

Edremit Körfezinde 150 bin 2. Konut bulunduğunu açıklayan Prof. Abdullah Soykan her ev için 4 zeytin ağacı kesilse 600 bin Zeytin ağacı yok edilmiş demektir diyerek dikkatleri çekti!

Verdiği çarpıcı örnekler ile Edremit Kitap fuarında şimşekleri üzerine çeken Soykan, Edremit 3.kitap fuarında tarih konulu söyleşi de 2. Konutların durumunu masaya yatırdı.

Bu güzel değerleri koruyabilecekmiyiz?

Başarmış insanların yolundan gidersek, başarabiliriz.

Soykan, “ Ben il kültür turizm müdürlüğüne Ertuğrul Günay’ın emri ile 18 ay baktım. Edremit körfezinde 150 bin tane ikinci konut var. Bunların ortalama kullanım süresi 11.8 gün. Yani 12 gün bile değil. Her bir 2. Konut için 4 tane zeytin ağacı kesilse 600 bin zeytin ağacı kesilmiş durumda. Tabi ki yerel düzeydeki kaynak kullanıcıları, bu bölgede doğup büyümüş insanlar için herhangi bir şey söyleniyorum. Bakın ben 30 yıldır burada çalışıyorum. Buranın havasını soluyorum. Ekmeğini yiyorum. Şurada karaağaç ta eski bir rum evi onu restore ettim. Köylerde o kadar güzel evler varki . bunları restore edebiliriz. Yani old city dediğimiz kavramı turizme kazandırabiliriz. Bu şekilde de ziyaretçi baskısını azaltarak bölge tabi ki cazip bir bölge herkes burada yaşamak istiyor. Bende bunlardan bir tanesiyim. “ dedi.

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...