KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
ALLAH GÖZÜNÜZÜ DOYURSUN!

ALLAH GÖZÜNÜZÜ DOYURSUN!

Editör 2019-11-11 SÜRMANŞET

Yüzlerce öğrencinin vebali sizin olsun….

Bölgenin en zengin insanı ama 3 aydır Belediye’ye 24 bin liralık yapı harcını ödememek için okulu teslim etmedi!

Edremit 2019-2020 öğretim yılında tekli eğitime geçerek eğitimde rekor kıracaktı! Ancak yaşamları ve gözleri paradan başka bir şey görmeyen, Edremit’in sonradan zengin iş adamı Necati Uytun, Akçay Naim Süleymanoğlu ilkokulunun ihalesini kazandığı okul binasını 24 bin liralık harç bedelini belediyeye ödememek için 3 aydır okul binası açılamadı! Altınkum mahallesinden aylardır Akçay Nihat Tansoy okuluna taşınan öğrencilerin ödedikleri servis, yemek paraları binlerce lirayı bulurken sadece 24 bin lira için çocuklara ve ailelerine resmen işkence çektirildi!

 

Resmi kurumlar arasında çelişki var!

 

Balıkesir Milli Eğitim Müdürlüğü 222 sayılı Temel Eğitim kanununun 78. Maddesi gereğinde okul binalarının her türlü resmi harç ve vergiden muaftır” diyerek harç ödenmemesi gerektiğini yazılı olarak açıkladı. Edremit Belediyesi ise “Sayıştay tarafından harç alınmaması durumunda bu işi yapan personel ve yetililere zimmet çıkar” diyerek tenkit yazısı gönderip “harç alınmalı” diyerek uyarı yaptığı öğrenildi. Aylardır bu çelişki ile okulların ruhsatları alınamadığı için eğitime başlayamadı. Servet içinde yüzen okul ihalesini alan firmalar ise, durumu bedavaya getirmek için yapı kullanım harç bedellerini yatırmadı. 3 aydır yeni okullarına başlaması beklenen çocuklar ise çevre okullara dağıtılıp ailelere servis ücretleri ile yemek parası ödettiler.

Uytun’a yakışmadı….

Edremit’in sayılı zenginlerinden olan ve Uytun yapı, Hundai Uytun, Uytun Beton, Uytun yapı gibi birçok işletmenin sahibi olan eski Ticaret Odası Meclis Başkanı Necati Uytun, 24 bin lirayı ödememek için 3 aydır çocuklara eziyet yaşattı. Yüzlerce öğrenci ve ailesi aylardır perişan oldu! Uytun’un, Altınoluk’un en ünlü Müteahhidi Bahattin Özyer’in batışından sonra zengin olduğu, Servetlerine servet kattığı ve para içinde yüzdüğü biliniyor.

Öğrenci Velileri İsyan Etti...


Altınoluk Zahit Erdoğlu İlköğretim okulunda aylardır eğitim başlamaması veliler eylem yaptı!

Akçay Naim Süleymanoğlu ilköğretim okulu da aynı durumda. Okul binasının ihalesini alan ve yapan firmanın "yapı kullanım harcını" yatırmadıkları için okullara eğitim izni verilmiyor.

Okulu yapan firmalarda ceplerinden para ödememek için "bunlar okul binası belediye bizden harç almasın" diyerek, Belediyeyi yasa dışı işlem yapmaya zorluyorlar!

Paraya para demeyen bazı müteahhitlerin, belediyeye 25 bin lira ödememek için yüzlerce öğrenciye 3 aydır çile çektiren firmaların basiretsizliği yüzünden mağduriyet yaşanıyor.

Her ay yemek, servis paralarının yanı sıra, kalabalık sınıflarda aylardır eziyete dönüşen taşımalı eğitimin ana sorumlusu okul binasını yapan müteahhitler olduğu anlaşıldı.

Edremit Belediyesi sorunu çözdü..

Ses Haber ekibinin konuyu gündeme taşımasıyla, kurum ve kuruluşlar harekete geçti. Edremit Belediye Başkanı Hasan Arslan, öğrencilerin daha fazla mağdur olmaması için yasal riski göze alarak yapı kullanım izinlerini verme kararı aldı. 3 aydır 24 bin lira için eziyete dönen yeni okulların 14 Kasım 2019 günü eğitime başlayacağı müjdesi verildi. Edremit Milli eğitim Müdürü Yusuf Koç, Edremit Belediyesi yapı kullanım izinlerini vereceğini açıkladı. resmi işlemler birkaç gün sürer. En geç pazartesi okullarımızı eğitime hazırlarız, açarız” dedi.

 

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...