MR ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI
ALTIEYLÜL'DEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ'NDE MÜZİK ŞÖLENİ

ALTIEYLÜL'DEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ'NDE MÜZİK ŞÖLENİ

misi 2021-11-26 BALIKESİR'DEN HABERLER

ALTIEYLÜL'DEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ'NDE MÜZİK ŞÖLENİ

Altıeylül Belediyesi’nin Hasan Can Kültür Merkezi’nde 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla organize ettiği gecede Nemeth Quartet oda müziği grubu Altıeylül sakinlerine unutamayacakları bir müzik dinletisi yaşattı.

 

DEĞERLİ SANATÇILARDAN OLUŞUYOR

Uluslararası birçok organizasyonda sahne alan ve 1995 yılında kurulan grup, ismini Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda müziğe başlamalarına vesile olan ve yine aynı yıl bir trafik kazasında hayatlarını kaybeden Macar sanatçılar Istvan Nemeth (keman) ve Katalin Nemeth (çello)’ten almaktadır. Türkiye genelinde en aktif şekilde konserler veren oda müziği gruplarından biri olan Nemeth Quartet bünyesinde kemanlarda Gülen Ege Serter ile Şeniz Aybulus, viyolada Pınar Basalak ve çelloda Mutlu Varlık Kocaili gibi çok değerli sanatçıları barındırıyor.

 

ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NDE ANLAMLI BİR GECE DÜZENLEDİLER

Hasan Can Kültür Merkezi’nde düzenlenen gecede oda müziği alanında dalında başarılı gruplardan biri olan Nemeth Quartet, geceye katılan Altıeylül sakinlerine unutamayacakları güzel bir müzik şöleni yaşattı. Gecede G. F. Handel “Passacaglia”, L. V. Beethoven Yaylı Çalgılar Dörtlüsü Op. 18 No.6 “Allegro con brio”, W. A. Mozart “Alla Turca”, F. Chopin Op. 28 No.4 “Prelude”, C. V. Gluck “Gavotte”, J. M. Leclair “Sarabande & Tamburin”, A. Piazzolla “Oblivion”, A. Piazzolla-Mogilin “S. V. P”, Azarashvili “Nocturne”, Santuri Ethem Efendi ”Şehnaz Longa” (Düzenleme: Yusuf Yalçın), Çanakkale Türküsü (Düzenleme: Oğuzhan Balcı), Giresun Karşılaması (Düzenleme: Oğuzhan Balcı), Karahisar Kalesi (Düzenleme: Oğuzhan Balcı), Kevser Hanım “Nihavend Longa” (Düzenleme: Oğuzhan Balcı) gibi çok kıymetli eserlere yer verilirken katılımın da yüksek olduğu gözlemlendi. Öğretmenler günü münasebetiyle düzenlenen geceye gösterilen ilgiden dolayı çok mutlu olduklarını dile getiren Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı “Öncelikle kıymetli öğretmenlerimizin öğretmenler gününü en içten dileklerimle kutladığımı söylemek istiyorum. Onların haklarını asla ödeyemeyiz. Bizler bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olmaya razı bir dinin mensuplarıyız. O yüzden öğretmenlerimiz için düzenlemiş olduğumuz bu anlamlı gecede bir nebze de olsa onların gönlünü almak istedik. Geceye katılan başta öğretmenlerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımıza ve bizlere bu güzel geceyi yaşatan Nemeth Quartet oda müziği grubuna teşekkür ediyoruz” dedi.

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...