EDREMİT BELEDİYESİ EMİTT TURİZM FUARI
BALIKESİR YOL HARİTASINI BELİRLEDİ

BALIKESİR YOL HARİTASINI BELİRLEDİ

misi 2019-09-17 POLİTİKA

BAŞKAN YILMAZ: ŞEHRİ BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ


Katılımcı belediyecilik anlayışıyla şehri yöneten Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın talimatıyla aylar süren çalışmaların sonucunda, Balıkesir Öğretmenevi’nde “Şehir Şurası” gerçekleştirildi. Balıkesir’in yol haritasının belirlendiği şurada konuşan Başkan Yılmaz “Siyaset, yapmayacağız, şehri hep birlikte yöneteceğiz.” dedi.
Yapılan anketler ve mülakatlar sonucunda belirlen konular üzerinden 20 ilçenin stratejik toplantılarının ve bölge şuralarının ardından gerçekleştirilen “2020-2024 Stratejik Planlamaya Esas Şehir Şurası”nda Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, kentin tüm dinamikleriyle bir araya geldi. “2020-2024 Stratejik Planı”nın, Eylül ayında gerçekleşecek Büyükşehir Belediye Meclisi'nde gündeme geleceğini belirten Başkan Yılmaz, Balıkesir'de siyasetten uzak, insan odaklı bir yönetim anlayışıyla hareket etmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek bu birliktelikte emeği geçenlere teşekkür etti.
Haziran ayında başlayan stratejik planlama süreçleri ile ilgili bilgiler veren Başkan Yılmaz; katılımcı belediyecilik, kültürel belediyecilik, sosyal belediyecilik, çevre dostu belediyecilik ve hizmet belediyeciliği ilkelerini göz önünde bulundurduklarını belirtti.


“BALIKESİR’İ YÖNETMEK CİDDİ BİR PLANLAMA GEREKTİRİYOR”
Balıkesir’i, siyaset üstü bir yönetim anlayışıyla yönetmek istediklerini belirten Başkan Yılmaz “Stratejik planlamayı pas geçmek veya yeterince iyi düşünmeden kağıt üstünde bırakmak şehre, yaptığımız işe haksızlık olur. Coğrafi olarak, Türkiye'nin önemli konumlarından birine sahip olan Balıkesir, çok güçlü bir şehir. Dezavantajımız var; o da mesul olduğumuz alan çok büyük. İstanbul’un üç katı büyüklüğü var. 290 kilometre sahil şeridi, 22 tane adası var. Geçim kaynakları ve aile yapıları birbirinden çok farklı. Dünya görüşü olarak, eğitim düzeyi olarak, beklenti olarak şehrin bütününü ele aldığınızda birbirinden çok farklı yaşam tarzları var. Bunları yönetmek ciddi bir planlama gerektiriyor." dedi.


“ŞEHRİ BİRLİKTE PLANLAYACAĞIZ”
Siyaset yapmadan, şehri şehirliyle birlikte planlamak istediklerini ifade eden Başkan Yılmaz “Rastgele, tesadüfen, kervan yolda düzülür mantığıyla; ne şehir ne bütçe ne de personel yönetilemez. Siyaset, yapmayacağız, şehri hep birlikte yöneteceğiz. Kimseyi geride bırakmadan planlama yapıyor, şehri şehirliyle birlikte planlıyoruz. Biliyoruz ki hepimizin aklı birimizin aklından daha üstündür." dedi.
“KAYNAKLAR ZENGİN YAPILACAK ÇOK İŞ VAR”
Şehre dair siyaset üstü bir söylem birliğinin de oluştuğunu vurgulayan Başkan Yücel Yılmaz, iş adamları ve bürokratlar başta olmak üzere şehir için dertlenen vatandaşlara seslenerek “Balıkesir'in kaynakları çok zengin, yapılacak çok işi var. Eğer benim bir fikrim, projem var, fonu da bütçesi de var diyorsanız hep beraber şehrimize ne katacağını hemen istişare edelim ve hızla hayata geçirip ekonomiyi hızlandıralım." ifadelerine yer verdi.


“BURADAN ÇIKAN KARARI GÖREV BİLECEĞİZ”
Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı ise şehrin ortak aklını harekete geçirme noktasında yapılan Şura'nın önemli olduğunu dikkat çekerek "Balıkesirli 9 milletvekili olarak buradan çıkacak her kararı görev bilecek, Ankara'da takipçisi olacağız." dedi.


BALIKESİR’DE GÜZEL BİRLİKTELİK OLUŞTU
Şura’da konuşan Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir'de Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz önderliğinde güzel bir birliktelik oluştuğunu ve bundan memnuniyet duyduklarını dile getirdi.
2020 - 2024 Stratejik Planlamaya Esas Şehir Şurası’na; Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekilleri Yavuz Subaşı ve Belgin Uygur, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz başta olmak üzere ilçe belediye başkanları, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile akademisyenler katılım gösterdi.

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...