KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
BURHANİYE ZEYTİN FESTİVALİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

BURHANİYE ZEYTİN FESTİVALİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Editör 2020-01-21 SÜRMANŞET

Bu sene 16.sı düzenlenecek olan Burhaniye Geleneksel Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Festivali Burhaniye Belediyesi’nin ev sahipliğinde 25-26 Ocak’ta yapılacak.

Burhaniye Belediyesinin geleneksel hale dönüştürdüğü Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Festivalinin 16.sı iki gün sürecek etkinliklerle kutlanacak. 25-26 Ocak tarihlerinde yapılacak festival deve güreşleri başta olmak üzere, dolu dolu etkinliklere sahne olacak.

25 Ocak’ta Belediye hizmet binası önünden Cumhuriyet Meydanına kortej yürüyüşü ile başlayacak festival, meydanda düzenlenecek çelenk töreninden sonra Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından hazırlanan Harmandalı gösterisi ve sonrasında Belediye Sosyal Etkinlik Merkezi tarafından halk oyunları gösterileriyle devam edecek. Hava koşulları olumsuz olursa gösteriler Reha Yurdakul Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Saat 13.00’da Cumhuriyet Meydanın da zeytin ve zeytinyağı üzerine stant ve sergi açılışları yapıldıktan sonra Burhaniyeliler Saat 14.00’da Hüsnü Pazarbaşı Kültür Merkezi’nde, ödüllü yemek yarışmasına ev sahipliği yapacak. Yarışmaya müracaat eden katılımcılar tarafından Burhaniye’nin geleneksel yemeklerinin pişirileceği yarışmada en lezzetli yemekler jürinin önüne çıkacak. Jüri tarafından değerlendirilecek lezzetler arasında dereceye girenlere de ödülleri verilecek.

Festival kapsamında daha sonra, Burhaniye Ticaret Odası tarafından düzenlenecek  “Bölgemizde Sürdürülebilir Zeytincilik ve Organik Tarım Potansiyeli” konulu panel gerçekleştirilecek. Prof. Dr. Yahya Rauf Laleli ve Dr. Dilşen Oktay Ertem’in konuşmacı olarak katılacağı panel, saat 15.00’da Reha Yurdakul Kültür Merkezi’nde katılımcıları ağırlayacak.

İlk günün son etkinliği ise Türk Sanat Müziği konseriyle olacak. Burhaniye Kültür Sanat Derneği (BUKÜSAD) tarafından Reha Yurdakul Kültür Merkezinde düzenlenecek konser saat 20.00’da başlayacak.

Festivalin son günü olan 26 Ocak günü ise Burhaniye, geleneksel deve güreşlerine sahne olacak. Burhaniye Deve Güreşi Arenasında (Ahmet Akın Kültür Merkezi arkası) yapılacak müsabakalar, ülkenin birçok yerinden gelecek develeri ağırlayacak. Yaklaşık 200 Devenin katılacağı güreşler saat 10.00’da başlayarak gün boyu sürecek. 

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...