Sabahattin Ali Anı Evi açılışı
“ÇEP”ÇİLER İŞ BAŞINDA!

“ÇEP”ÇİLER İŞ BAŞINDA!

Editör 2021-04-07 SÜRMANŞET

“ÇEP”ÇİLER İŞ BAŞINDA!

Son yıllarda özellikle Edremit Körfezi başta olmak üzere, sahil bölgelerinde mantar gibi türeyen “ÇEP”çiler yine sahnede!

Hiçbir yasal dayanakları bulunmayan ve “Çevre Platformu” adı altında sürekli eylem yapan bu sözde çevre severler!, Çevrecilik bahanesiyle “HOBİ” olarak sahneye çıkarken, bazı zamanlar şer odaklarının kuklası olduklarını ve Uluslararası “LOBİ” faaliyetlerine destek olduklarını unutuyorlar!

Yasal yaptırımlardan kurtulmak adına resmileşmeyen ve Sivil Toplum Kuruluşu (STK) gibi görüntü veren, Devletin makamlarında yasal çevre derneği gibi temsilci gönderen bu “çakma çevreciler” Burhaniye’de yine sahneye çıktı. Bu, çakma platform çevrecilerinin eylemlerine masum, hiç bir şey den haberi olmayan vatandaşlarında “vakit geçsin. Millet iş yapıyor sansın diye can sıkıntısından katılmaları da ayrıca dikkat çekti.

Zeytin ağaçları bahane(mi)?

Burhaniye’de “Zeytin Ağaçlarından Mektup var” diyerek sahneye çıkan bu Çakma Platform Çevrecileri, Pelitköy sahilinde Balıkesir Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 24 bin m2’lik zeytinlik alanının turizm amaçlı kullanılmak amacıyla ihaleye çıkmasını protesto ettiler!

Edremit Körfezinde Turizmin gelişmesini, bölgenin kalkınmasını önlemek adına Devletin bir makamının deniz kenarında otel yapımım için ihale çıkmasını “Zeytin ağacı kesilecek” bahanesiyle eyleme dönüştürmeleri, aralarında tahsil görmüş sözde eylemcilerin bile yasaları bilmediklerini gösterdi. Zeytin ağacını korumak, asırlık zeytin ağaçlarını anıtsal ağaç olarak tescil ettirmek bir çözüm olsa da, gereksiz eylemlerin kimlere hizmet ettiği anlaşılamadı!

Oysa ki; 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun’da yer alan Kanun’un 4086 sayılı Kanun ile değişik 20’nci maddesinde:

Zeytincilik sahaları daraltılamaz. Ancak, belediye sınırları içinde bulunan zeytinlik sahalarının imar hudutları kapsamı içine alınması halinde altyapı ve sosyal tesisler dâhil toplam yapılaşma, zeytinlik alanının % 10’unu geçemez. Bu sahalardaki zeytin ağaçlarının sökülmesi Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının fenni gerekçeye dayalı iznine tabidir. Bu iznin verilmesinde, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı araştırma enstitülerinin ve mahallinde varsa ziraat odasının uygun görüşü alınır. Bu halde dahi kesin zaruret görülmeyen zeytin ağacı kesilemez ve sökülemez. İzinsiz kesenler veya sökenler den ağaç başına 200 TL ceza kesilir ve Kesilen, sökülen ağaçlar müsadere edilir. Bu Kanunun yayımından önce zeytinlik alanlarına ilişkin kesinleşmiş imar planları geçerlidir.” denilmektedir.”

Özel Haber: Doğan Doğan/Burhaniye

 

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...