EDREMİT\\\'İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 98. YILI KUTLU OLSUN
Çiçekler stresten ölmüş!

Çiçekler stresten ölmüş!

Editör 2020-11-17 SÜRMANŞET

İstanbul’da şehri süsleyen ve milyonlarca lira harcanan “Dikey çiçekler” söküldükten sonra girdikleri stres nedeniyle ölmüşler!

Gülermisin Ağlarmısın?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Dikey Çiçekler” için Başsağlığı mesajını şöyle yayınladı. “Bahse konu olan dikey bahçelerin; özellikle taşıyıcı sistem malzemeleri çürümüş, bitkisel materyallerin önemli bir kısmı strese bağlı hastalıklar dolayısıyla hayatını kaybetmiştir." açıklaması yaptı.

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından, İstanbul Büyükşehir Belediyesinden talep edilen ve 15.10.2020 tarihinde yazılan resmi bir yazı da, “ Belediyemiz sınırlan dahilinde bulunan kentsel mekanlarda ekiplerimizce aktil yeşil alan yapını, bakım ve onarım faaliyetleri vatandaşlarımızın refahı, kalite yönetimi, etkin çevre anlayışı ve ekonomik şartlar gözetilerek titizlikle sürdürülmektedir.

Son dönemde çeşitli basın yayın kuruluşları aracılığıyla edindiğimiz bilgilere dayanarak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığınız sorumluluğunda bulunan alanlardaki dikey bahçe düzenlemelerinde revizyon çalışmalarının başlatıldığı ve “Yaşayan Duvar” adıyla yeni bir uygulamaya gidildiği anlaşılmaktadır.

 

Söz konusu uygulama sonucunda kaldınlan ve kaldırılması planlanan dikey bahçelerin (bitki, saksı, sulama ekipmanları, konstrüksiyon malzemeleri, aydınlatma ekipmanları vb.) Balıkesir Büyükşehir Belediyemiz ihtiyaçları doğrultusunda kullanılmak üzere, kamu kaynaklarının israf olmaması, etkin ve verimli kullanılması adına, kullanılabilir ve yaşam fonksiyonlarını yitirmemiş olanlarının nakliye giderleri tarafımızca karşılanacak şekilde hibe edilmesini talep etmekteyiz” şeklindeki resmi yazıya Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığına Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı tarafından cevap verildi. Prof. Dr. Yasin Çağatay SEÇKİN Belediye Başkam adına Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı olarak verdiği cevapta, “ Başkanlığımız sorumluluğunda bulunan alanlardaki dikey bahçe düzenlemelerinde revizyon çalışmalarının başlatıldığı ve “Yaşayan Duvar” adıyla yeni uygulamanın başlandığı, kaldırılan ve kaldırılması planlanan dikey bahçelerin (bitki, saksı sulama ekipmanları konstrüksiyon malzemeleri, aydınlatma ekipmanları vb.) kamu yaran gözetilerek hibe edilmesi talep edilmektedir. Bahse konu olan dikey bahçelerin; özellikle taşıyıcı sistem malzemeleri çürümüş, bitkisel materyallerin önemli bir kısmı strese bağlı hastalıklar dolayısıyla hayatım kaybetmiştir. Bu nedenle bakım/onanm maliyetleri her geçen gün artan dikey bahçelerin kullanılabilir durumda olan bitkiler, saksılar, sulama, aydınlatma ekipmanları konstrüksiyon malzemeleri, başkanlığımızın sorumluluğunda bulunan alanlarda değerlendirildiğinden talebiniz tarafımızca karşılanamamaktadır.”dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yüksek maliyet gerekçesiyle söktüğü ve yapımı için milyonlarca lira harcanan dikey çiçekler böylede hayatlarını kaybetmiş oldu! Bir kentin estetiği anlamında yapılan harcamalarda böylece çöpe gitmiş oldu!

İstanbul’un, bakımı masraflı diye söktüğü Dikey bahçe malzemelerini Balıkesir Büyükşehir Belediyesi masrafları karşılanmak üzere Balıkesir'e istemişti.

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...