EDREMİT BELEDİYESİ RAMAZAN BAYRAMI
DEVLETİN POLİSİ BU DOSYALARI GÖRMEYECEK Mİ?

DEVLETİN POLİSİ BU DOSYALARI GÖRMEYECEK Mİ?

Editör 2019-07-26 SÜRMANŞET

ÇOK FESATSINIZ-2

İHALEYE ÖZEL MADDE EKLEMİŞLER!

CAN ALICI SORU GELİYOR?

500 BİN LİRALIK ARAÇ KİME VERİLDİ?

Balıkesir Büyükşehir Belediyesinde torpilli ihalelerin adresi Zekai Kafaoğlu ve ekibi olurken, fesat kokan ihalelerde komisyon olarak verildiği iddia edilen 500 bin liralık Volvo S90 araç kime verildiği iddiasının açıklanması bekleniyor. İhaleyi alan firmanın Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin 2018 yılında yaptığı Almanya gezisinin de finansörü olduğu iddia edildi. Büyükşehir ekibi ile Almanya’ya giden firma sahibin bütün masrafları ödediği ileri sürülüyor. Büyükşehir kayıtlarında bağış olarak bulunmayan lüks aracın şimdi nerede ve kimlerin saltanatına hizmet ettiğinin KOM ekipleri tarafından bulunması bekleniyor.

 

Zekai’nin marifetleri bitmiyor. Yandaş şirketlere ihale verebilmek için Yasal olmayan “kendi malı araç” maddesi ekleyip 3.4 milyon bedelle ihaleyi almışlar!

Büyükşehir’de kurtlar sofrası kurmuşlar! Yandaşlar ihya edilmiş, fatura soyguncuları cirit atmış ve yandaşlara kıyak ihaleler verilmiş. Şimdi akıllarda ki soru şu, bu ihaleler “babasının hayrına mı verildi?” Bu ihalelerden kimler komisyon adlı? Bu komisyonlar kimlere dağıtıldı?

Balıkesir Büyükşehir Belediyesinde yaşanan “Borç batağının” dosyaları tek tek açılıyor. Sayıştay denetçilerinin aylar süren incelemelerinde “BALIKESİR İLİ SINIRLARI DAHİLİNDE BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YETKİ VE SORUMLULUĞUNDA BULUNAN PARK VE BAHÇELERDE BAKIM ONARIM VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ” ihalesinde “Araç ve ekipman kiralama” ihalelerinde “FESAT” bulundu! İhaleyi istedikleri firmaya verebilmek adına “Rekabet ve eşit ilkeleri zedeleyen durum” olarak değerlendirilen 3.845.066,40TL lik 2018/168928 numaralı ihalede ihale komisyon kararının ihaleden 1 gün önce imza altına alındığı ortaya çıktı. ÇMS İNŞAAT TEMİZLİK AKARYAKIT OTOMOTİV İNSAN KAYNAKLARI VE TAAHÜT SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ, ÖZ GÖRKEM SOSYAL HİZMETLER İNŞAAT TURİZM BİLGİSAYAR ÖZEL SAĞLIK HİZMETLERİ ŞİRKETİNİN” kazandığı ihale dosyasında ise, İhaleye girecek davetlilere 1 günlük süre verilerek ihaleye girmelerinin önü kesildiği ve böylece istenen firmadan başka hiçbir firmanın teklif sunamadığı, böylece adrese teslim ihale yapıldığını ihaleyi de 3.410.598.00 TL teklif veren firmaya verildiğini, bu ihalede can alıcı noktanın ise daha önceki ihalelerde istenmeyen “kendi malı araç” olacak maddesinin eklenmesi oldu. Sayıştay denetçileri incelemelerinde İhale yönetmeliğinin 41.maddesi gereğince “ makine, teçhizat ve ekipman için kendi malı olma şartlarının aranmaması esastır” maddesi açıkça ihlal edilerek adrese teslim ihale verildiğini ortaya çıkarttı. Şimdi bu ihale dosyalarının savcılığa verileceği gün bekleniyor.

Pazarlık usulü yapılan bu araç kiralama ihalesine davet edilen firmalarında “amca-yeğen” akrabalık ilişkisi içinde olduğu ve formalite teklif sundukları belirlendi. Sayıştay denetçileri, “söz konusu durumun idareye olan güveni sarstığı ve temel ilkelerden “ güvenirlik” ilkesini zedelediğini belirledi.

 

KARI-KOCA İHALEYE GİRMİŞLER!

 

2018/333877 numaralı “ARAÇ VE EKİPMAN KİRALAMA” ihalesinde ise “YAKIN DOĞU TEMİZLİK PEYZAJ HİZMETLERİ TURİZM BİLGİSAYAR SAĞLIK TEKSTİL ÜRETİM HİZMETLERİ TİCARET VE SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ” 2.490.910.00 TL ile ihaleyi alırken, ihaleye yan teklif sunanların “karı-koca” olduğu anlaşıldı. Sayıştay denetçileri, ihaleye davet edilen 2 firmanın ortakları arasında karı-koca akrabalık ilişkisinin olduğu ve bu firmadan birinin ihaleyi kazandığı, diğerinin ise doküman bile almadığı tespit edildi. Bu firmanın başka ihalelere de ayrı ayrı davet edildiği belgeleriyle tespit edildi. Yine bu ihaleye teklif vermeyen firmanın ortağı olan eşe ait başka bir firma, alt yüklenici olarak bu ihalede iş yapması “güvenilirlik” esasına aykırı olduğu belirlendi.

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...