EDREMİT BELEDİYESİ RAMAZAN BAYRAMI
EDREMİT’TEN KAÇTILAR

EDREMİT’TEN KAÇTILAR

Editör 2019-11-22 SÜRMANŞET

Bir dönemin Belediye Başkanı Tuncay Kılıç, alnına sürdüğü kara leke ile Edremit’ten kaçtı. Kılıç’ın ve suç ortağı Remzi Akın’ın yurt dışına kaçtığı sanılıyor.

Edremit Belediyesine 2012 yılında yapılan operasyon sonrası açılan Dönemin Belediye Başkanı Tuncay Kılıç ve beraberinde 9 kişinin tutuklandığı olay sonrasında ilk açılan davadan verilen cezalar Yargıtay’ta onandı. 24.05.2015 tarihinde karara çıkan Burhaniye 1.Ağır Ceza Mahkemesinin 2013/84 E, 2015/52 karar nolu dosyasından ceza yağmış ve dosya Yargıtay’a gönderilmesi nedeniyle 3 yıldır karar verilmesi bekleniyordu. 19.09.2019 günü karar verilirken 11.11.2019 günü Yargıtay dosyası kapandı. 18.11.2019 günü Yargıtay’ın dosyası Edremit’e ulaştı. Bu tarihten sonra sırra ketem basan Sanıklar Edremit’ten kaçtılar!

Yargıtay’da devam eden süreç içinde 28.09.2018 günü Yargıtay Cumhuriyet Savcısı 5. Ceza Dairesi 5 Ceza dairesine sunduğu 2018/63914 sayılı ek tebliğnamede cezalarından onanmasına” karar verilmesini talep etmişti.

Yargıtay’dan karar ONAMA, BOZMA ve RET olarak çıktı. Dosyada ED-BEL genel müdürü olarak ceza alan Hasan Tunceli’nin dosyası ise bozuldu. Ana suç unsuru olan dosya ise ONANDI. Yıllar süren yargılama sonrasında Edremit halkının mallarını peşkeş çeken ve yok pahasına satarak rant elde ettiren dönemin Edremit Belediye Başkanı Tuncay Kılıç ise aldığı cezalar sonrasında firar etti. Kılıç’ın yurt dışına kaçtığı iddia ediliyor.

VE CEZALARI YARGITAY ONADI

Burhaniye ağır ceza mahkemesinden karara çıkan ve 3 yıldır Yargıtay kararı beklenen 2013/84 E, 2015/52 karar nolu dosyada "hileli satışlar" dosyasından yargılananlara ceza yağmıştı. Sanıklardan Tuncay Kılıç’a TCK 247/1 maddesi gereğince NİTELİKLİ ZİMMET suçundan 9 yıl 4 ay 15 gün, RÜŞVET ALMAKTAN 3 yıl 4 ay, toplamda 12 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılırken, Sanık Remzi Akın’a HİLELİ DAVRANIŞLARLA NİTELİKLİ ZİMMET SUÇUNA AZMETTİRME suçundan 9 YIL 4 AY 15 gün, RÜŞVET VERMEK SUÇUNDAN 3 yıl 4 ay, 12 yıl 8 ay 15 gün, ÖZEL BELGEDE SAHTECİLİK suçundan 1 yıl 15 gün, Bu cezadan dolayı HAGB uygulanmasına 5 yıl denetim süresine tabi tutulmasına, Edremit Belediye Başkanı Tuncay Kılıç’ın oğlu, Fatih Oğuzhan Kılıç hakkında da, RÜŞVETİN TEMİNİNE ARACILIK ETMEK suçundan 4 yıl hapis cezası verilmiş, indirimlerle bu ceza 1 yıl 8 ay olarak netleşti. Bu ceza da HAGB ve 5 yıl denetim süresine tabi tutulmasına karar verilirken RÜŞVETE Konu 34 KLC 23 plakalı aracın karar kesinleştiğinde MÜSADERESİNE karar verilmişti. Şimdi 2012 yılından bu yana rüşvetle alınan özel Mercedes marka aracı kullanan Tuncay Kılıç’ın oğlunun altından araç alınmış oldu.

BURHANİYE'DEN CEZA YAĞMIŞTI…

Ses haber ekibinin ortaya çıkarttığı suç dosyasında adalet yerini buldu!

AKINLAR YIKILDI! AKÇAY'DA, HİLELİ YOLLARLA EN GÜZEL YERLERİ KENDİLERİNE ALAN VE KAMUOYUNDA AKINLAR OLARAK BİLİNEN ŞİRKET YÖNETİCİSİ REMZİ AKIN İLE DÖNEMİN BELEDİYE BAŞKANINA CEZA YAĞMIŞTI

Burhaniye ağır ceza mahkemesinde devam eden "hileli satışlar" dosyasından yargılananlara ceza yağdı. Sanıklardan Tuncay Kılıç’a TCK 247/1 maddesi gereğince NİTELİKLİ ZİMMET suçundan 9 yıl 4 ay 15 gün, RÜŞVET ALMAKTAN 3 yıl 4 ay, toplamda 12 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına çarptırmıştı.

En fazla cezayı Remzi Akın almıştı…

Mahkeme Sanık Remzi Akın’a HİLELİ DAVRANIŞLARLA NİTELİKLİ ZİMMET SUÇUNA AZMETTİRME suçundan 9 YIL 4 AY 15 gün, RÜŞVET VERMEK SUÇUNDAN 3 yıl 4 ay, 12 yıl 8 ay 15 gün, ÖZEL BELGEDE SAHTECİLİK suçundan 1 yıl 15 gün, Bu cezadan dolayı HAGB uygulanmasına 5 yıl denetim süresine tabi tutulmasına, Zimmet suçundan BERAATİNE karar verildi.

Rüşvetler alınan alaca Devlet el koydu!

Mahkeme, halen Avukatlık yapan eski Edremit Belediye Başkanı Tuncay Kılıç’ın oğlu, Fatih Oğuzhan Kılıç hakkında da, RÜŞVETİN TEMİNİNE ARACILIK ETMEK suçundan 4 yıl hapis cezası verirken, indirimlerle bu ceza 1 yıl 8 ay olarak netleşti. Bu ceza da HAGB ve 5 yıl denetim süresine tabi tutulmasına karar verilirken RÜŞVETE Konu 34 KLC 23 plakalı aracın karar kesinleştiğinde MÜSADERESİNE karar verildi.

KAMU MALLARI TEDBİR VE RÜŞVETLE ALINAN ARACA EL KOYMA KARARI VERİLDİ.

Edremit’in son yılların en önemli davasında karar açıklandı. Burhaniye 1. Ağır Ceza Mahkemesinde 2013/84 E numarası ile devam eden dosya kapsamında, Akçay’da satışı yapılan yerlerle ilgili yapılan yargılamadan “ceza” çıktı. Akçay kordonunda satışı yapılan plaj yerinin kamuya iadesine ve rüşvete konu 34 KLC 23 plakalı otomobilin TCK'nın 55/1 maddesi gereğince müsaderesine karar verildiği ileri sürüldü. Eski Edremit Belediye Başkanı Tuncay Kılıç ve Oğlu ile yargılandığı dosya kapsamında AKIN şirketleri olarak bilinen şirket yöneticisi Remzi Akın ile ED-BEL Şirket Müdürü Hasan Tunceli ceza aldı. En büyük ceza eski Belediye Başkanı ile Remzi Akın’a verildi. Aynı dosya içeresinde yargılanan Mustafa Erol, Ayhan Akın, Cansın Akın, Mesut Akın, Akın Akın, Çoşkun Akın, Ahmet Eybek, Abdurrahim Tarkan Denizer, Nurhan Irmak, Hamide Aysun Örsoğlu, Zafer Güç ve Fikriye Gökalp'in beraatlarına karar verilmişti.

Mahkemenin verdiği kararda, “ ihalenin yapılmadığı halde göstermelik olduğu, ihaleye davet mektuplarının sahte imza ile tanzim edildiği, Tuncay Kılıç'ın azmettirmesi ile Ed-Bel müdürü Hasan Tunceli ile Akın şirketlerinden Remzi Akın'ın fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek, hileli hareketler ile ihale yapılmış gibi gösterip, rekabet ortamını ortadan kaldırarak arazileri Remzi Akın'a istenilen fiyattan satışını gerçekleştirme eylemleri nedeniyle Zimmet, Evrakta sahtecilik ve Rüşvet suçlarından cezalandırılmalarına hükmedildi.

Ne olmuştu?

Edremit Belediyesi'nin ihalelerinin, ilçede faaliyet gösteren AKIN şirketler gurubuna ve yine bu şirketin çalışanlarının ve akrabalarının ortak olduğu şirketlere gayrimeşru yollarla verildiği, ihaleye konu edilen bazı işlerin şartnamede belirtilenlerden eksik ve kalitesiz yapıldığı, yine aynı kişilere Edremit Belediyesi'ne ait olan, özellikle ilçenin merkezi yerlerinde ve Akçay beldesinde bulunan bazı gayrimenkullerin belediye iştiraki Ed-Bel şirketine devredilerek, bu şirket üzerinden özel hukuk hükümleri bahane edilip gerekli rekabet ortamı sağlanmaksızın gizlice değerlerinin altında devredildiği, bunun karşılığında bir kısım belediye görevlileri ve yakınları ile Ed-Bel görevlilerine rüşvet olarak çeşitli menfaatler sağlandığı gerekçesiyle Edremit Belediyesine ve Ed-Bel şirketine 01/10/2012 Tarihinde Edremit KOM ekipleri tarafından operasyon düzenmiş, Edremit Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Edremit Belediyesi'ne yönelik olarak zimmet, rüşvet, görevi kötüye kullanma ve ihaleye fesat karıştırma iddialarıyla ilgili olarak açılan soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonda gözaltına alınan, Belediye Başkanı Tuncay Kılıç dâhil 11 zanlı tutuklanmıştı. Tutuklu yargılanan Edremit Belediye Başkanı Kılıç, 28.08.2013 günü tahliye edilmişti. Bu tarihten sonra Edremit’in eski Belediye Başkanı Tuncay Kılıç, yeniden 2014 yılında Belediye Başkan adayı gösterilmişti. 2019 yılında yeniden Cumhur ittifakı adayı yapılan Kılıç, “bana fetö operasyon yaptı” diyerek aldığı cezalardan kurtulmak istemiş ancak İç işleri bakanlığı yaptığı incelemede, “dava dosyasında FETÖ izine rastlanmamıştır” diyerek Kılıç’ın FETÖ bahanesi asılsız çıkartmıştı.

ÖZEL HABER: DOĞAN DOĞAN/EDREMİT

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...