EDREMİT BELEDİYESİ EMİTT TURİZM FUARI
ENSAR AYTEKİN BALIKESİR’İN ÇEVRE SORUNLARINI MECLİS KÜRSÜSÜNDE ANLATTI

ENSAR AYTEKİN BALIKESİR’İN ÇEVRE SORUNLARINI MECLİS KÜRSÜSÜNDE ANLATTI

misi 2020-11-25 POLİTİKA

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşma ile Balıkesir’de yaşanan çevre katliamını anlattı. Enerji ve Maden Piyasasına dair görüşülen kanunda CHP adına söz alan Aytekin, kürsüde AKP’nin çevre talanını bir kez daha anlattı.

Aytekin’in konuşması şu şekilde:

“Kanunların genelliği ilkesi kişiye, kuruma, toplumun belirli bir grubunun çıkarlarına değil, kamunun tamamına yönelik yasa yapılmasını ifade eder ancak bugün görüştüğümüz yasa tam da kanunların genelliği ilkesinden sıyrılarak maden şirketlerinin, doğayı talan etmeyi kafasına takıp AKP'yi bunun için paravan yapanların istediği bir yasadır. Bu yasa, Alamos Golda ile Kazdağları'nı, beşli çeteye HES'ler üzerinden Karadeniz'i, jeotermaller üzerinden Ege'yi şirketlere peşkeş çekmek için getirilmiş bir yasadır.

Değerli milletvekilleri ‘çevre’ sözcüğü AKP için rant dışında hiçbir anlam ifade etmeyen; yeşili görünce kesip konut, suyu görünce holdinglere verip baraj yaptırmayı düşündüren bir sözcük. Ormanlarımız bir otel arazisi ölçüsünde yanarken sarayları götürüp doğanın ta orta yerine konduran zihniyetin getirdiği bu teklif, yıllardır korudukları şirketlere yeni imtiyazlar tanıyor.

Bu teklif, bir yönüyle maden arayan şirketlere dağlarımızı ve coğrafyamızı teslim ederken bir yönüyle de sözde enerji verimliliği sağlamak adına ülke kaynaklarını erozyona uğratan bir tekliftir.

ÇİFTÇİYE TEHDİT, YANDAŞ ŞİRKETE PEŞKEŞ!

Değerli milletvekilleri, bakın, 47 maddelik bir teklif bu ve maddeler arasında KDV düzenlemesi de var. Çocuk mamasından KDV alıyorlar ama dağıtım şirketlerine gelince KDV'den koruyucu düzenleme yapıyorlar. Çiftçilerimiz üretimin bel kemiğidir. Çiftçiye ‘Elektrik faturasını yatırmazsan tarımsal desteğine el koyarım’ diyenler, bu teklifte maden şirketlerine Bakan onayıyla ‘Borcu yoktur’ yazısı getirmeyi şart olmaktan çıkartıyorlar. Bu yasa yurttaşa karşı maden şirketlerinin çıkarlarını koruyan bir yasa olarak karşımızda duruyor.

AKP'nin yarattığı tahribat, seçim bölgem olan Balıkesir'de de net bir şekilde görülebiliyor ve bu yasa yine Balıkesir'i ciddi şekilde etkileyecektir. Şehrin kuzeyinde Bandırma-Erdek arasını RES'lerle, gübre fabrikası BAĞFAŞ'IN kükürtlü dumanıyla, ağır metal OSB'siyle; şehrin merkezini yoksullukla; şehrin güneyindeki Edremit Körfezi'ni ise JES,RES,HES'lerle; Kazdağları'nı ve Madra Dağları'nı ise maden şirketleriyle delik deşik ettiler. Balya ilçesinden örnek verelim: Türkiye'nin en küçük ilçelerinden birisi Balya ama ilçenin her yanını maden arayacağız diye köstebek yuvasına çevirdiler. Geçtiğimiz bir ay içerisinde maden şirketinin yarattığı tahribatı yerinde gözlemledik. Atıklar dere yatağını değiştirmiş, yakında çökme riski var.

BU YASAYA EVET DEMEK GELECEĞE İHANETTİR!

Bu şirketler, bu pervasızlığı AKP iktidarına sırtını dayamakta buluyor. Uçakla üzerinden geçilen Kaz Dağları'nda görülen o kel tepeler AKP'nin kimlere doğru yürüdüğünün göstergesidir. Maden şirketlerini kapıda karşılayanlar, madenleri çıkaran işçileriyse

jandarmayla, polisle, copla, kalkanla karşılıyor. AKP'nin iktidar ortaklarıyla yürüdüğü yol, doğayı ve çevreyi talan eden, vatandaşa gelince yokluk, şirketlere ve kendilerine gelince servet vadeden yoldur. ‘Şirketler gelsin de nasıl gelirse gelsin’ diye her tarafı talan eden bu anlayışın Türkiye'ye vereceği bir şey yoktur. Bu yasaya ‘evet’ demek bize göre çevreye ve gelecek nesillere ihanet demektir.

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...