10 KASIM ATAMIZI ANIYORUZ
ESNAFIN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

ESNAFIN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

misi 2021-02-17 POLİTİKA

ROMAN VATANDAŞLARIMIZ TOPLUMUN AYRILMAZ PARÇASIDIR

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, AKP Hükümetleri, ‘Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Belgesi’nin kağıt üzerinde kaldığını söyledi. Akın, “Romanlar toplumun ayrılmaz parçasıdır. Ama ne yazık ki, Romanlar’ın, en temel haklarını diğer vatandaşlarla eşit ölçüde kullanamadığına şahit olabiliyoruz” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Balıkesir Edremit ilçesinde yaptığı ziyaretlerde hemşehrileri ile bir araya geldi. Esnafı gezen ve sorunlarını dinleyen Ahmet Akın, CHP İlçe Başkanlığı ile İYİ Parti İlçe Başkanlığına ziyaretlerde bulundu. Beraberinde Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, CHP İlçe Başkanı Deniz Onur Özcan ve ilçe yöneticileri İYİ Parti’yi ziyaret eden Ahmet Akın burada İYİ Parti İlçe Başkanı Oğuzhan Cıvgaz ve yönetiminin misafiri oldu. Daha sonra CHP Edremit İlçe Başkanı Deniz Onur Özcan, ilçe yöneticileri ve Milletvekili Ensar Aytekin ile birlikte Edremit’te Edremit Esnaf ve Sanatkarları Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ni ziyaret eden Ahmet Akın yaşanan ekonomik buhranda esnafın sesi olmaya devam edeceklerini söyledi.

 

Edremitli Romanlar Derneği (EDROM)'u ziyaret eden Dernek Başkanı Murat Pekçetin ile görüşen Ahmet Akın buradan CHP Edremit Kadın Kolları ve Balıkesir Roman Dernekleri Federasyonu’nun düzenlediği "Önce İnsan" ve "Gelecek İçin El ele" Roman çalıştayına katıldı. Ahmet Akın burada yaptığı konuşmasında AK Parti hükümetinin Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Belgesi’ni 2016 yılında yayınladığını ama bunun da kağıt üzerinde kaldığını söyledi. Ahmet Akın, “Türkiye’de Romanlar toplumun ayrılmaz parçasıdır. Ama ne yazık ki, Romanlar’ın, en temel haklarını diğer vatandaşlarla eşit ölçüde kullanamadığına şahit olabiliyoruz. Romanlar eğitim, istihdam, barınma, sağlık ve sosyal hizmetler alanındaki en temel haklara erişemediği gibi saydığımız tüm alanlarda ayrımcılığa da uğruyor” diye konuştu.

Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın şöyle devam etti:

“AKP Hükümetleri, 2016 yılından bu yana ‘Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Belgesi’ üzerinde çalışıyor. Daha doğrusu bu belgeyi yayınladılar. Sorumlu bakanlık, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı. Roman vatandaşların yaşam koşullarını iyileştirmek amacıyla hazırlandı. Roman vatandaşların hem kısa hem de uzun vadede sosyoekonomik durumlarının iyileştirilmesinde eğitim, sağlık, barınma, istihdam ve sosyal hizmetler ön plana çıkan temel kamu hizmetleri hedeflendi. Bu belge AKP hükümetinin bakış açısını yansıtıyor. Romanların ihtiyaç ve isteklerini daha iyi anlamak için aşağıdan yukarıya bir yaklaşımla strateji oluşturmak gerekirken belgede yukardan aşağıya bir yaklaşım hakim. Strateji belgesinde, ‘Tüm Roman çocuklar için eğitimde eşit fırsatlara ve kaliteli eğitim hizmetlerine erişiminin ve Roman gençlerin en az zorunlu eğitimlerini başarıyla tamamlamalarının sağlanması’ gerektiği belirtiliyor. Peki buradan soralım iktidara: 2023 Eğitim Stratejileri için Roman toplumuna danışıldı mı? Roman STK’lar toplantılara davet edildi mi? Edildiyse aktif katılım sağlandı mı? Tabi ki alacağımız yanıt, hayır! Peki; pandemi döneminde eğitime erişemeyen Roman çocuklar için politika üretildi mi? Bu sorunun yanıtı da hayır!”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın daha sonra Edremit Belediye Başkanı Salman Hasan Aslanı Belediye’deki makamında ziyaret etti.

 

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...