EDREMİT BELEDİYESİ RAMAZAN BAYRAMI
İnsanın insana saygısı kalmadı!

İnsanın insana saygısı kalmadı!

Editör 2019-09-01 YAZARLAR

Yaşanmaz bir yere doğru gidiyoruz..

 

Tarihi, doğası, Denizi ve Termaliyle ünlü Balıkesir’de sosyal yaşam çığırından çıkmaya başladı. Dejenere olmuş bir gençlik elinde telefon ile gezer olmuş. Gelenek ve görenekleri rafa kaldırmış, saygı ve sevgi yerini sosyal medyaya bırakmış.

İnsanın insana saygısı kalmadı!

 

Yasa, kural tanımaz bir yaşamın içinde aracında sopa ve levye ile gezen saldırgan, kavgacı bir toplum olmuşuz. Hoşgörünün bittiği, acımasız ve yargısız infazların yapıldığı, herkesin kendisin gazeteci yerine koyduğu sosyal medya denen illetin bağımlısı ve kölesi olmuşuz!

 

İnsanın insana saygısı kalmadı!

 

Trafik kullarını kafasına göre uygulayan, istediği yere park eden (En somut örneği Edremit’te Bulvarın ortasına aracını park edip alış verişe giden bayan gibi) ağır tonajların yollara zarar vermesini adeta kabullenmişiz. Milli servetin heba olmasına seyirci kalmışız! Kaldırımlar araçlarla dolu, yayalara geçecek yol bırakmamışız. Oto park sorunu çözememiş, lüks tüketim ile her yıl şehrimize giren binlerce araç için ileriye dönük planlar yapmamışız!

 

İnsanın insana saygısı kalmadı!

 

Çocuklarımız için yeşil alan, parkları ihmal etmişiz. Sokak aralarında oyun oynayacak yerler bırakmamışız. Artan nüfusa göre planlama olmadığı için kara düzen sistemi, eş dost hatırı, siyasi güçler ile günü kurtaran hizmetlere alışmışız. Oyun alanları, futbol, basket sahalarına hasret kalmışız. Enerjisini boşaltamayan çocukların suça eğilimine seyirci kalmış, günü kurtaran çözümler üretmişiz!

 

İnsanın insana saygısı kalmadı!

 

Toplu konut yaşam alanlarında komşusuna tanımayan, selam vermeyen, yüzüne bakmayan neredeyse kimse görmeden eve bir gireyim der olmuşuz. Oturduğunuz binaya girerken hırsız görseniz eşkâl veremez duruma gelmişiz. Bayramlarda bile çocuklar gelmesin, kapıyı çalmasın diye adeta korkudan kapıları açmaz olmuşuz. 3-5 çocuğun şeker almak için gelmesine tepki gösterir, suratlarına kapıyı çarpar olmuşuz! Binadaki komşularımızı sadece araç park ederken yaşadığımız “park yeri” sorunu nedeniyle kavga ederken görmüşüz!

 

İnsanın insana saygısı kalmadı!

 

Her gün geçip gittiğiniz sokaklardaki yüzler eskimiş, yaşlanmış ve yıpranmış. Ömür yolunda yol almış ama saygıdan eser bırakmamışız. Ölüm mesajları ile sonbahar yaprakları gibi tek tek dökülürken, öldüğünle kalır olmuşsun! Cenazeni defin ettikten sonra en yakınların bile unutur olmuş! Yaşamın acımazlığı üzülmene bile engel olmuş, ağlayamaz olmuşsunuz! Mal paylaşım kavgaları ile kardeş kardeşe düşman olmuş! Aç gözlülüğümüz yüzünden sevdiklerimizin ölmesini bekleyip hayaller kurmuşsunuz! Sahi ya biz ne olmuşuz?

 

İnsanın insana saygısı kalmadı!

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...