EDREMİT\\\'İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 98. YILI KUTLU OLSUN
KAYMAKAM SIRMALI, GELECEĞİN BİLİM ADAMLARI ŞİMDİDEN YETİŞİYOR

KAYMAKAM SIRMALI, GELECEĞİN BİLİM ADAMLARI ŞİMDİDEN YETİŞİYOR

Editör 2019-06-12 SÜRMANŞET

2017-2018 eğitim-öğretim yılından beri ilçemizde uygulanmaya başlanan BENGİ - EDROBOTİK (Edremit Robotik Kodlama) Projesi, Bilişim Şenliği’nde ilk meyvelerini verdi.

Edremit 15 Temmuz Şehitler İmam Hatip Ortaokulunda düzenlenen fuara İlçe Kaymakamı Ali Sırmalı, İlçe Millî Eğitim Müdürü Yusuf Koç, Belediye Başkan Yardımcı Metin Tunçer, okul / kurum müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından ilçemizdeki kodlama ve robotik çalışmaları ile ilgili sinevizyon gösterisi yapıldı.

         Bilişim Şenliğinde açılış konuşmasını yapan İlçe Millî Eğitim Müdürü Yusuf Koç: “Sayın Bakanımızın 2023 Eğitim-Vizyon belgesinde de ifade ettiği gibi çocuklarımızı ve gençlerimizi 21. yüzyıla en iyi şekilde hazırlamak, teknolojiyi sadece tüketen değil aynı zamanda üreten bireyler olarak yetiştirmek amacıyla 2 yıl önce uygulanmaya başladığımız “BENGİ-EDROBOTİK Edremit Robotik Kodlama Projesi” bugün itibariyle resmî / özel okullarımızın tüm kademelerinde, toplam 47 okulumuzda 10.000 civarında öğrencimizin katılımıyla devam etmektedir. EDROBOTİK-Edremit Robotik Kodlama Projesiyle 30 okulumuzdan, 31 öğretmen ve 153 öğrencimizin katılarak 81 proje çalışmasını sergilendikleri ilk Bilişim Şenliği’nin açılışını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Öğrencilerimiz artık hayallerini kodluyor, geleceği tasarlıyor. EDROBOTİK projemizin yürütülmesinde ve Bilişim Fuarı’nın düzenlenmesinde özveriyle çalışan bilişim teknolojileri öğretmenlerimizi ve görevli tüm öğrencilerimizi tebrik ediyor, öğretmen ve öğrencilerimize destek olan okul müdürlerimize, Bilişim Şenliği’nin hazırlık sürecinde maddî desteklerini esirgemeyen Hayırseverimiz Hüseyin Esen’e teşekkür ediyorum.” dedi.

Bilim Şenliği ile ilgili konuşma yapan ve geleceğin bilim adamları şimdiden yetişiyor diyen Kaymakam Ali Sırmalı; “İyi bir insan yetiştirmek kolay değil, bu çok önemli bir süreçtir. Bu süreçte çocuklarımıza teknolojik imkânların sağlanması onların istek, merak ve yaratıcılık duygularını perçinleyecektir” dedi.

Öğrencilerin yeni şeyler üzerine kafa yorarak, üzerlerine yenilikler koyarak, çok basit bir materyalden kompleks bir ürün ortaya çıkarabildiğine değinen Kaymakam Sırmalı, öğrencilerimize teknolojik imkanlar sunulduğunda neler yapabileceklerini görüyoruz” dedi.

Robotik ve kodlamanın özellikle son yıllarda büyük önem kazanan bir çalışma olduğunu ifade eden Kaymakam Sırmalı, bu kapsamda Edremit İlçemizde güzel başarılı çalışmaları yapmış olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. İlçemizde robotik ve kodlama alanında çalışan ilgili okul müdürlerimize, öğrencilerimize gerekli destekler sağlanmış olup, bu kapsamda özellikle öğretmenlerimize yönelik Güney Marmara Kalkınma Ajansından Robotik Kodlama teknik destek eğitimi verilmiştir. Aynı zamanda bu uygulamayı başarılı bir şekilde yürüten KODLAMANİSA projesi yerinde ziyaret edilerek tecrübe aktarımı yapılmıştır.

Geleceğimiz, göz bebeğimiz sevgili yavrularımızın geleceğe en iyi şekilde hazırlanabilmesi için bilişim ve kodlama eğitimi almaları son derece önemlidir. İnşallah bugün burada bu çalışmaları yapan öğrencilerimiz gelecekte ülkemiz adına çok önemli başarılara imza atacaklarına inancım tamdır. Bu nedenle EDROBOTİK Bilişim Fuarı’na katılan tüm idareci, öğretmen ve öğrencileri tebrik ediyor, fuarın ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Daha sonra Kaymakam Ali Sırmalı, İlçe Millî Eğitim Müdürü Yusuf Koç ve Belediye Başkan Yardımcı Metin Tunçer tarafından 31 danışman öğretmenimize teşekkür belgeleri verildi ve ardından fuarın açılışı yapıldı. Protokol ve davetliler standları dolaşıp hazırlanan kodlama ve robotik tasarımlarını incelediler, topluca hatıra fotoğrafı çektirdiler. Kodlama ve Robotik Bilişim Şenliği, 11-12 Haziran günlerinde misafirlerini ağırlamaya devam edecek.

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...