EDREMİT\\\'İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 98. YILI KUTLU OLSUN
MİLLETİN PARASIYLA REZİLLİK..

MİLLETİN PARASIYLA REZİLLİK..

Editör 2020-07-25 SÜRMANŞET

300 bin liralık kamu zararını kim ödeyecek?

Tamirat bile yapılamayan ve 2,5 milyon liraya mal olan sosyal tesis bırakın işletmeyi, açılamadılar bile….
Burhaniye Ören’de GMKA ve Burhaniye Belediyesi tarafından büyük umutlarla yaptırılan “Engelleri aşıyoruz” projesi ile yapılan tesis engelleri aşamadı! Çok büyük emekler ve GMKA’sının destekleriyle 2016 yılında başlayan proje 2018 yılında bitirildi. Daha bittiği yıllarda başlayan siyasi basiretsizlikler nedeniyle uzun süre açılamadı!

Belediye eliyle beceriksizlik….

90 günde bitmesi gereken tesis 2 yılda ancak bitirildi. Daha ilk zamanlarda açılışı yapılmayan tesisi su bastı! 2018 yılında açıldıktan sonra ise Burhaniye Belediyesinin ukdesinde tesisi, “Kim işletecek?” sorusu ile karşı karşıya gelindi. Koskoca Belediyeyi yöneten Dönemin becerikli yöneticileri(!) çözüm bulamayınca çareyi, Türkiye Sakatlar Derneği Burhaniye Şube Başkanlığı'na tahsis edilmesine karar verdi. Tesisin Sakatlar derneğine verilmesinden sonra sahipsiz kalması ve çevreden gelen, tel örgülerden atlayan malum kişilerin havuz keyfi ve talanına maruz kaldı! Tesise gelen Polisler kapalı tesise kaçak giriş yapan ve zarar veren kişileri dışarı çıkarttı!

Burası Derneğe fazla geldi!

Milyon liralara mal olan devasa Tesisi Kucağında bulan Burhaniye Sakatlar Derneği de çareyi özel bir işletmeciye kiraya vermekte buldu. 2 tenis kortu, 1 yüzme havuzu, 1 iskelesi ve çocuk parkı olan tesisi İstanbul’dan gelen bir işletmeci çalıştırmaya çalışsa da başladığı günden bu güne dikiş tutmayan işletme zarar ettiği için Bırakıp gitti! 2020 yılına gelindiğinde ise KORONA gerekçeleri ile tesis uzun süre açılamadı. Varlık içinde yokluk çeken tesis inim inim inlerken çözüm üretilemedi! Adeta, kamu malı talan edilene kadar görmezden gelindi, ta ki Deveciler müdahale edene kadar...

Deveciler devreye girdi

Burhaniye Belediyesinin yeni Başkanı Ali Kemal Deveciler, yaşanan dramatik durum karşısında daha fazla dayanamadı ve Belediyenin tesisine müdahale etti.

Burhaniye Belediye Meclisinin “05/04/2018 KARAR NO: 2018-120 İlçemiz Ören Mahallesi 24 29 L pafta, 707 ada 1 no’luparsel ve deniz tarafında park alanı bulunan Burhaniye Engelleri Aşıyor projesi ile yapımı tamamlanan Açık yüzme havuzu ve 2 adet tenis kortu alanını işletmesinin 10-021-001 kütük no ile Kamu Yararı Dernekler statüsünde bulunan Türkiye Sakatlar Derneği Burhaniye Şube Başkanlığına 5393 Sayılı Kanunun 75/c maddesine göre yapılacak ortak hizmet protokolü kapsamında işletilmek üzere 3 yıl + 2 yıl opsiyonlu süre ile tahsis edilmesine, hazırlanan protokole imza atmak üzere Belediye Başkanına yetki verilmesine Meclisimizce oybirliği ile karar verilmiştir.” Şeklindeki meclis kararını “ yine Temmuz 2020 meclisinde bütün Meclis üyelerinin oy birliğiyle aldığı kararla tahsis işlemini iptal etti. Belediye Başkanı Deveciler, “tesise sahip çıkılmıyor, çürümeye terk edilmiş, onarımları yapılamadığı gibi hizmette vermiyor. Burhaniye halkı buradan yararlanamıyor” diyerek yaşanan duruma el koydu!

Sahipsiz kalan tesiste yangın çıktı!

Burhaniye’nin kaderinde hep yangın var! Sahipsiz kaldığı an çıkan yangınlar dikkat çekici boyuta gelirken, Geçtiğimiz günlerde tesisin içi kuru ot yığınları ile dolduğu, bekçi olmadığı ve devlet malına sahip çıkılmadığı için YANDI! Kuru otlar, neden çevrildiği belli olmayan ve engellileri toplumla kaynaştırmayı ”engelleyen” sonradan çekilme tel örgülerinde yanmasına neden oldu!

Kamu Zararını kim tahsis edecek!

Burhaniye Halkının gözü önünde harabeye dönen 2 yıllık tesis içinde 300.000 liralık zarar tespit edildi. Burhaniye Belediyesi şimdi yasal yollarla zararın tazminini talep ederken, meydana gelen zararı Burhaniye Sakatlar Derneği mi? Geçmiş dönemin basiretsiz yöneticileri mi karşılacak? merak ediliyor.

Dananın kuyruğu koptu!

Bu yangın olayından sonra Meclis kararı ile Engelleri aşma projesi kapsamında Burhaniye Sakatlar Derneğine 3+2 yıl olarak tahsis edilen Yüzme Havuz ve Tenis kortları bulunan tesisin Burhaniye Belediyesine geri kazandırılması için çalışmalar başlatıldı. Başkan Deveciler’in “çalıştıramıyorsanız verin biz işletelim” teklifine karşı çıkan Dernek yönetimi, 2 yılda perişan ettiği, sahip çıkamadığı, işletmeci bile bulup çalıştıramadığı, bekçi koymadığı için kamu malına zarar verdikleri gerekçesiyle, yasal yaptırımlarla karşı karşıya geldi. Dernek yönetimi “Burası bizim, vermeyiz. Türkiye’de ki bütün engellileri Burhaniye’de yığarız. Eylem yaparız. Belediye Başkanını Türkiye’ye rezil ederiz iddiaları ile Başkan Devecilere meydan okudu! 2020 yılı yaz sezonu gelip geçerken, Devletin parasıyla yapılan ve Peşkeş çekecek birilerini bulamadıkları için Belediye’ye geri vermek istemeyen bir Derneğin Burhaniye’de yaşadığı durum net olarak çıktı! Burhaniye Halkının malı olan Tesis, şimdilerde açılamadığı için çürümeye devam ediyor. Adalet, Devlet malına bu şekilde zarar veren sorumlular hakkında nasıl bir yaptırım uygulayacağını zaman gösterecek!

Özel Haber: Doğan Doğan/Burhaniye

 

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...