EDREMİT BELEDİYESİ EMİTT TURİZM FUARI
MİLLİ MÜCADELEDE BALIKESİR’İN ADINI DÜNYA DUYACAK

MİLLİ MÜCADELEDE BALIKESİR’İN ADINI DÜNYA DUYACAK

misi 2019-09-22 BALIKESİR'DEN HABERLER

Balıkesir’in Milli Mücadele Hareketindeki Rolünü ve Öneminin Türkiye’ye ve dünyaya duyurulmasını sağlayacak “Milli Mücadelenin 100. Yılında Kuva-i Milliye Şehri Balıkesir Uluslararası Sempozyumu” Düzenlenen törenle başladı. Öğretmenevinde üç gün süren sempozyumda 160’dan fazla bildiri kitap haline getirilerek önemli bir kaynak oluşturdu.

Türk Ocakları Balıkesir Şubesi, Balıkesir Üniversitesi ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Tarafından Düzenlenen ve 19-22 Eylül Tarihleri Arasında Yapılan “Milli Mücadelenin “100.Yılında Kuva-i Milliye Şehri Balıkesir Uluslararası Sempozyumu’nun Açılışına Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu da Bilgi ve belgelerle katkı sağlayacak. Yurt içi ve yurt dışından gelen bilim adamları tarihi vesikalarla Balıkesir’deki Milli mücadele direnişi kitaplaştıracak.

 

15 Mayıs 1919 İzmir’in İşgali, Balıkesir’in öneminin kat be kat arttırmış ve kısa sürede bu Kent Kuva-ı Milliye’nin karargâhı haline gelmiştir. T.B.M.M. açılıncaya kadar Kuva-ı Milliye Batı Anadolu’da düşman ilerleyişini durdurmak, yönetim boşluğunu doldurmak gibi çok büyük bir işlevi de yerine getirmiştir bu gücünü de bunları yaparken halka dayanan kongrelerden almıştır. Yapılan kongreler ile alınan kararlar düşman kuvvetlerine karşı milli mücadele ve nihai vatanın kurtuluşudur.

BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI YÜCEL YILMAZ: “ESARETİ ASLA KABUL ETMEDİK”

Balıkesir’deki Kuva-ı Milliye Hareketin Tüm Dünya Tarafından Bilinmesi İçin Çalıştıklarını İfade Ederek,”Kuva-ı Milliye Şehri Balıkesir. Biz Bazı Şeyleri Yaşıyoruz Ve Yaşarken ki Süreç İçerisinde Normal Geliyor. Ama Balıkesirli Olarak, Balıkesir’ de Yaşayan ve Ne Mutlu Türk’üm Diyen İnsanlarla Beraber Yaşayan Biri Olarak Şunu Söyleyebilirim; Biz Şunun Farkındayız: Dünyanın En Değerli Gayrimenkullerinin Üzerinde Yaşıyoruz. Bu Toprakların Üzerinde 1000 yıldır, 1400 yıldır emelleri olan insanlar var. Bunlar bazen ekonomik olarak, bazen topla, tüfekle, bazen de içimizde bize benzediğine inandığımız insanlarla nifak sokarak geliyorlar, bizim zaaflarımızdan yararlanmak istiyorlar. Kuva-ı Milliye mücadelesi bir toplumun sadece askeriyle değil, ailesiyle, yaşlısıyla, hepsiyle beraber topyekün verdiği mücadelenin adıdır. Ben bu şehirde yaşayan ve fetihlerle, her zaman başarılarla anılan bir toplumun, bir milletin ferdi olarak kurtuluşu veya esaretten kurtulduk demeyi ar ediyorum kendime. Bazı şeyleri başaramadık, şehrimize girmelerini engelleyemedik. Ama esareti asla kabul etmedik. Bu mücadeleyi verdik. Bunu da genimizden gelen duygularla yaptık. Bize kimse tembihlemedi örgütlenmeyi yani yılların bize verdiği devletçilik anlayışımızda çözümümüzü kendimiz üretmek istedik. Ben bunun bugünkü ve yarınki yapılacak sempozyum konuşmalarında tarihi vesikalarla raptı zapt altına alınmasını istiyorum. Sizlerin katacağı çok değerli bilgilerle bunu da Sivas, Erzurum, Ankara’nın ötesinde kongrelerle, Ege’de yapılan ve buraya çok değerli belediye başkanlarının, kanaat önderlerinin okuma evine gelerek aldıkları kararları ve kongrenin yeterince duyurulmasını istiyoruz. biz ne yaptığımızı biliyoruz. Biz kendimizi biliyoruz. Biz Kuva-ı Milliye Şehriyiz. Ama bunu Milli Eğitim Kitaplarında farklı yerlerde de Ege’deki kurtuluş destanının, verilen mücadelenin, Kuva-ı Milliye’nin ne olduğunun biraz daha anlatılmasını istiyoruz, işlenmesini istiyoruz.” Dedi.

Sempozyumun açılış konuşmalarının ardından sempozyum için Makedonya’dan Balıkesir’e gelen Makedonya Türk Demokrat Partisi Genel Başkanı Dr. Beycan İlyas, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz Ve Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Duran’a Üzerinde Mostar Köprüsünün Silueti Bulunan Tablo Hediye Etti. Sempozyum konuşmalarının ardından ilk oturumlarla devam etti. Sempozyum açılışına Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin’i, Balıkesir Milletvekilleri Yavuz Subaşı, Ahmet Akın ve Fikret Şahin, İlçe Belediye Başkanları ile bilim adamları katıldı.

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...