KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
Mujde!

Mujde!

Editör 2019-08-03 SÜRMANŞET

Havran Demirtepe Altın Madeni Projesi durduruldu. Bu haberi tam da Havran' da imza ve bilgilendirme standımızın kapanmasına bir saat kala almak bizi çok mutlu etti.

Havran'da bizleri Büyükşapçılı gençler ve Havran Çevre Platformu'ndan arkadaşlarımız karşıladı. El birliği ile standımızı kurduk. Sonra imza toplamaya ve bildiri dağıtmaya başladık. Bu arada bir ekip de Havran'lı dostlarımızla birlikte kurumları ziyaret edip süreç ile ilgili bilgilendirme yaptık ve destek istedik. İlk ziyaretimiz Havran Ziraat Odası' na idi. Başkanımız bizi çok sıcak karşıladı ve kurumsal itiraz yazısını imladı. Ardından Esnaf ve Sanatkarlar Odası' na gittik. Oda başkanımız da tereddütsüz desteğini verdi ve yazıyı imzaladı. Daha sonra siyasi partileri ziyaret ettik. CHP ve İYİ parti de dilekçelerini imzaladı. MHP ve Ülkü Ocakları ile de görüştük. Ülkü ocakları imzaladı. Saadet Partisi ve AKP İlçe başkanları ile görüşemedik.

Daha sonra Havran Belediye Baskanimiz Emin Ersoy' u ziyaret edip bölgedeki tüm altın madeni projeleri ve Demirtepe ile ilgili bilgi verdik ve Havran Barajı ve Çayı ve Havran Ovası için olası tehlikeleri konuştuk. Başkanımız konuyu inceleyeceğini söyledi.

Son ziyaretimizi de Havran Kaymakamı Şeref Aydın' a yaptık. Sn. Kaymakam bizi çok sıcak karşıladı. Süreçle ilgili yakın bilgisi vardı. Derneğimizin yasal haklarını kullanmasının güvencesi olduklarını söyledi. Havran ve doğası için elinden gelen herşeyi yaptığını ve yapacağını söyledi.

Bu arada imza standına ilgi çok yoğun idi. Gördük ki halkımızda artık umut var.

Saat 17.00' ye doğru, 6 Ağustos İDK toplantısı durusunun Bakanlığın web sitesinden kaldırıldığını görüp nedenini sorduğumuzda, toplantının iptal edildiğini ve Demirtepe Altın Madeni Projesinin kabul edilebilir bulunmadığını öğrendik. Hepimiz sevgi ile birbirimize sarıldık.

Daha İDK toplantısı yapılmadan projenin iptali, Halkin katılımı toplantılarında yaptığımız bilimsel itirazların, vatandaş imzalarının, CİMER başvurularınin ve sosyal medya çalışmalarının ne kadar yararlı olduğunu gösterdi.

Halkın katılımı toplantılarında bizimle olan Burhaniye Çevre Platformu ve Ayvalık Tabiat Platformu' na, bilimsel Raporumuza destek veren tüm uzmanlarımıza, bugün bizimle olan HAVÇEP' e ve Havran'lı dostlarımıza ve bugüne kadar emeği geçen tüm üyelerimiz ve gönüllülerimize çok teşekkür ederiz.

Havran'ın Üstü Altından Değerlidir! 
Demirtepe Altın Madeni Proje artık yok!

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...