Sabahattin Ali Anı Evi açılışı
Tarihi okulun kapısını bile soydular!

Tarihi okulun kapısını bile soydular!

Editör 2020-04-17 SÜRMANŞET

Milli Eğitim tarafından “Eğitim Müzesi” yapılacak okulun kapısındaki el işlemesi figürleri bile çaldılar

Edremit’in en güzel köylerinden biri olan ve tarihi zenginliği ile bilinen eski köy okulunun kapısında ki demir süsleme figürlerden bir tanesi çalındı!

97 yıllık Kızılkeçili okulunun yapımı esnasında bir kiliseden geldiği ileri sürülen okul kapısı tarih soyguncularının elinden kurtulamadı. Halen müze yapılmak için bekleyen eski okul binası geçmiş yerel yönetim döneminde sahipsiz bırakılarak harabeye dönüştürülmek istenmişti. Okul lojmanında bulunan eşyaların bile nereye götürüldüğü belli olmazken, Tarihi okul binası ilgisizlik ve sahipsizlikten hırsızlıklara maruz kaldı. Cumhuriyet’le aynı yaşta olan okul binası korunup-kollanması gerekirken tarih yağmacılarından nasibini aldı. Okul kapısında bulunan çeşitli demir ve bronz el sanatı süslemeler yerlerinden sökülerek çalınıyor. Kızılkeçili Mahallesi muhtarı Ali Deveci’nin bir bekçi gibi korumaya çalıştığı eski okul binasının bir an önce “Eğitim müzesi” olarak hizmete açılması daha fazla hırsızlık olayları yaşanmadan korumasının sağlanması isteniyor.

Okul tarihi

Kızılkeçili ilkokulu 1923 yılında inşaatına başlanmış olup, inşaat Köy tarafından yaptırılmıştır. 1926 yılında tamamlanmış eğitim ve öğretime açılmıştır. Toplam 80 yıl bu binada ilköğretim 1. kademeye hizmet vermiştir. O yıllarda ihtiyaçlarına cevap veremediğinden 15 Mart 2006 tarihinde yeni okulun inşaatına başlanmış 18 Eylül 2006 tarihinde yeni okul eğitim-öğretime başlamıştır.

Özel Haber: Doğan Doğan/Edremit

 

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...