EDREMİT BELEDİYESİ RAMAZAN BAYRAMI
Yangından mal mı kaçırdınız?

Yangından mal mı kaçırdınız?

Editör 2019-08-06 POLİTİKA

Zekai Kafaoğlu döneminin şaibeli işleri bitmiyor!

Ulusal gazeteye(!) Bayram ilanı Yayınlanmadan 4-5 ay önce 134.520.00-TL ödemişler.

Yasalara aykırı olarak Haziran ve Ağustos aylarında yapılacak hizmet için Şubat ayında ödeme yapıldığı tespit edildi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi 2018 Yılı Düzenlilik Denetim Raporunda ortaya çıkan yolsuzluk ve vurgun dosyaları dudak uçuklatıyor. Mama dağıtma noktasında sınır tanımayan Zekai Kafaoğlu ve ekibi, yandaş medya kuruluşlarına para akıtmak için üstün çaba sarf etmişler. Ulusal yayın yapan bir Medya kuruluşuna yayınlanmadığı halde tam sayfa ilan bedeli olarak 4-5 ay öncesinden parasını bile ödemişler!

Müfettişler yakalamış

Zekai Kafaoğlu dönemini didik didik eden Sayıştay müfettişleri ilginç ve yasal olmayan yüzlerce açık buldu. Zekai Kafaoğlu ve ekibinin dosyaları yargıya intikal edeceği günleri beklerken, Bazı Hizmet Alımlarında, Hizmet gerçekleşmeden Ödemede Bulunulması, Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin, bazı ulusal gazetelerden almış olduğu ilan yayımlama hizmetlerinde. Henüz hizmet gerçekleştirilmeden ilgili firmaya Ödeme yapıldığı tespit edildi.

 

5018 sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu'nun ‘Giderin gerçekleştirilmesi* başlıklı 33. maddesinde "Bütçelerden bir giderin yapılabilmesi için iş, mal veya hizmetin belirlenmiş usul ve esaslara uygun olarak alındığının veya gerçekleştirildiğinin, görevlendirilmiş kişi veya komisyonlarca onaylanması ve gerçekleştirme belgelerinin

71.Maddesinde; umal alınmadan, iş veya hizmet yaptırılmadan ödeme yapılması” kamu zararının belirlenmesine esas alınacak durumlar arasında sayıldığı yasal düzenleme hiçe sayılarak, belediye bütçesinden bir hizmete ilişkin ödeme yapılabilmesi için söz konusu hizmetin gerçekleştirilmiş olması ve bu duruma ilişkin belgelerin düzenlenmiş olması gerekir.” Hükmü yer alıyor.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesinde yapılan denetimler sırasında, ulusal gazeteleri ilan vermek amacıyla yapılan doğrudan teminlere ilişkin ödemelerin, henüz ilan hizmet alınmadan ve toplu halde gerçekleştirilmiş. Örneğin, bir ilan yayımlama işine ilişkin 05.01.2018 tarihinde imzalanan sözleşmede ‘Yükümlülükler’ başlıklı 3 üncü maddesinde. 2018 yılında ramazan ve kurban bayramlarda tam sayfa ilan verileceği hüküm altına alınmış ve ‘Faturalandırma ve ödemeler' başlıklı 6. maddesinde ise “Sözleşme bedeli olan KDV dâhil 134.520.00-TL toplu olarak faturalandırılacak (...) Sözleşme bedeli 2018 yılı şubat ayı içerisinde ödenecektir denilmiş!

Bu incelemeden de, Haziran ve Ağustos aylarında yapılacak hizmet için Şubat ayında ödeme yapıldığı ortaya çıktı!

Şimdi merak edilen, peşin bayram ilanı ödemesi yapılan yayın kuruluşu hangisi?

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...