MUTLU BAYRAMLAR DİLİYORUZ
Zeytin ağaçları kan ağlıyor..

Zeytin ağaçları kan ağlıyor..

Editör 2020-11-19 SÜRMANŞET

Devlet seyirci kalınca, “Zeytin ağacı” kesenin yanına kar kalıyor!

Zeytin ağaç katliamları sınır tanımıyor!

Son yıllarda Edremit Körfezinde imar alanında kalan binlerce Zeytin ağacı korunamadığı için imar talancılarına kurban edildi.

Körfez bölgesinde özellikle de Edremit’te Zeytin ağaçları çaresizlikten ağlıyor! İmar ve Rant uğruna her geçen gün kesilen zeytin ağaçları yürekleri sızlatırken, koruma ve cezalar yeterli gelmiyor! Bunu fırsat bilen arazi sahipleri zeytin ağaçlarını bir gecede yok derken, uygulanan maddi para cezalarını “ağacı satsan ödersin” gibi komik kaldı. Devletin kaçak Zeytin ağacı kesimiyle ilgili uyguladığı cezaları bırakın caydırıcı olmayı, teşvik edici boyutta kaldı. Ağaç başı 200 TL kesilen cezaları ödemek için katliamı yapan kişiler “Bilseydik bu kadar az cezası olduğunu daha erken keserdik” diyerek Devletin koyduğu yasalarla dalga geçiyorlar!

Zeytinciliğin ıslahı ve Yabanilerin aşılattırılması hakkında 3573 sayılı kanunun 20. Maddesi güncel olmadığı için yeterli gelmiyor.

Zeytin ağacı kesenlerin isimlerini kamuoyuna açıklayın!

Edremit’te imar alanlarının Rant’a teslim olmasıyla yıllardır binlerce Zeytin ağacı katledildi. Eski Balıkesir Milletvekili Melih Papuççuoğlu’nun 1993 yılında yeni yasal düzenleme ile Zeytinlik alanlarda tesis yapımının önüne geçmişti. Ancak aradan geçen 30 yıllık süre içinde yasalar güncelleşmeyince, kesilen cezalar komik kaldı. Zeytinlik alanlarda Beton bina dikecekler, yeşili yok ederken Tarım il ve ilçe Müdürlüklerinden izin bile alma gereği hissetmiyor. Çünkü cezalar “öde kurtul” modeli oldu!

Acil Yasal düzenleme isteniyor

3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun’da yer alan hükümlere dikkat edilmesi gereği bulunmaktadır. Adı geçen Kanun’un 4086 sayılı Kanun ile değişik 20’nci maddesinde:

Zeytincilik sahaları daraltılamaz. Ancak, belediye sınırları içinde bulunan zeytinlik sahalarının imar hudutları kapsamı içine alınması halinde altyapı ve sosyal tesisler dâhil toplam yapılaşma, zeytinlik alanının % 10’unu geçemez. Bu sahalardaki zeytin ağaçlarının sökülmesi Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının fenni gerekçeye dayalı iznine tabidir. Bu iznin verilmesinde, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı araştırma enstitülerinin ve mahallinde varsa ziraat odasının uygun görüşü alınır. Bu halde dahi kesin zaruret görülmeyen zeytin ağacı kesilemez ve sökülemez. İzinsiz kesenler veya sökenler den ağaç başına 200 TL ceza kesilir ve Kesilen, sökülen ağaçlar müsadere edilir. Bu Kanunun yayımından önce zeytinlik alanlarına ilişkin kesinleşmiş imar planları geçerlidir.” denilmektedir.”

ÖZEL HABER: DOĞAN DOĞAN/EDREMİT


 

 

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...