KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
Akçay evleri tek tek yok oluyor!

Akçay evleri tek tek yok oluyor!

Editör 2021-07-09 SÜRMANŞET

Akçay evleri tek tek yok oluyor!

Bırakın korumayı, gözlerimizle yok edilmesine seyirci kalıyoruz!

Akçay’ın sazlık ve bataklık olduğu dönemden bu güne geldiğimizde “beton yığını” ve su cennetinden eser kalmadığını, adeta hızlı nüfus artışı ve göç nedeniyle yaşanmaz bir duruma geldiğini görmemek mümkün değil.

Akçay içinde eski müstakil evlerin bir bir yok olduğu ve çok katlı binalara teslim olduğunu görebilirsiniz. Acımasızca eskiyi yok edip, yeniyi inşa ederken yaşanmaz ve doğal güzelliğini her geçen gün yitiren bir Akçay’ı bize miras kalıyor.

Mazide söylenen, “Akçay meydanda ki ağaçlar arasındaki çay bahçeleri ve 2-3 metrelik sazların arasından karadut aradığımız eski Akçay olsaydı….” Sözlerini sadece tatlı bir tebessümle hatırlıyoruz.

Bataklık ve sazlık nedeniyle ekonomik değeri olmayan Akçay, günümüzde Kapitalizmin acımasızlığı ile değer kazanmış, beş para etmez yerlere paha biçilemez olmuştur. 50 yıllık bir geçmişe baktığınız da, sazlık ve bataklık olan sinek yuvası Akçay, günümüzde büyük bir kent görünümü ile büyümeye devam etmektedir. 1960’lı yıllarda bölgenin en büyük Turistik tesisinin Turban’ın yapımı ile yolları bile olmayan bu küçük, şirin bölgede Zeytinli ve Kızılkeçili çaylarının üzerine yapılan köprülerle, Askeri rejimlerin güçlü olduğu dönemlerde verilen sosyal tesislerle ilk doğallığını yitirmeye başladığı dönemlerdir, bugünlere gelen beton yığınları…

Akçay’la ilgili bir yoruma baktığımızda , “Siz bilmezsiniz 25-30 sene önce oralar dutluktu, az kişinin tatil yaptığı tenha, havası ve suyu on numara bir yerdi. Sonra bugünlere yaklaştıkça, özellikle Akçay’da, denize giremez olduk (kumsalda oturabilecek yer yok evet), çeşmeler kapatılmaya başlandı ve baya baya Akçay gibi yerde dandik sulara para verir olduk. Gece kordona çıkamaz olduk(pazar öğlen saati istiklali veya caddeyi düşünün, hah işte onun yaklaşık 2 katı kalabalık) ve bu kadar artan popülasyona rağmen bir tane doğru dürüst mekan açılmadı. ve ben bu arz-talep dengesi içindeki talep bölümünü şimdi anladım, vay anasını.”

Güzel Akçay’da, nostalji olmasına bile müsaade edilmeyen Akçay evleri gözlerimizin önünde

Yok olup gidiyor, bir daha gelmemek üzere…

Mutlumusunuz Rant odakları…..?

ÖZEL ARAŞTIRMA: DOĞAN DOĞAN/AKÇAY

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...