KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
BÜYÜK OYUN

BÜYÜK OYUN

Editör 2019-12-02 POLİTİKA

ARSAYI ELE GEÇİRME OPERASYONUNA YARGITAY “DUR” DEDİ

Güre’de denize sıfır milyonluk yerleri ele geçirme planını Yargıtay bozdu! Alzheimer hastası olan bir kadının mallarını hayali satış ile ele geçirme işlemi Yargıtay 1.Hukuk Dairesi 2016/6861 sayılı “çökme” dosyasına 28.11.2019 günü verdiği “onama” kararı ile “dur” dedi.

Uzun yıllar ortalıkta gözükmeyen ve hasta annesinin yasal tek mirasçısı ve vasisi olan Ufuk Kıvırcık annesinin ölümü üzerine Edremit’in Güre mahallesine gelir. Bir bakar ki Annesinin kendi parası ile edindiği denize sıfır arsa el değiştirmiş. Güre’nin en güzel merkezi sahil alanında bulunan Zeytinyağı Fabrikası ve iş yerleri birilerine kiraya verilmiş! Güre’de eski Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’ya yakın kişiler malları paylaşmış ve çalıştırmışlar.

Şeytanın aklına gelmeyecek oyunlar oynamışlar!

Güre’de denize sıfır Milyonluk değeri olan 1478 m2 arsayı ele geçirmek için Edremit’li esnaf Cavit Cebeci’nin kayınvalidesi, üvey babalarından miras kaldığı gerekçesiyle dava açarlar. Üvey anneleri Nuran Gülyakar Alzheimer hastasıdır. Alım-satım yetkisi yasal olarak yoktur. Üvey annenin hastalığını fırsata çeviren Cavit Cebeci’nin Kayınvalidesi Sumru Diril ve kardeşi Berrin Doğan, üvey annelerinin üzerindeki 1478 m2 arsayı 2005 yılında 115.000 TL karşılığı alırlar. Tapuyu da üzerlerine geçirirler. Aradan geçen süre içinde de bu parayı da ödemezler.

DAVA AÇIYOR VE TAPUYU İPTAL ETTİRİYOR

Güre’ye geldikten sonra Başkan Saka’nın rahatsız olmaya başlar. Güre’de kafalarına göre planlar yapanların oyunu bozulur. Aynı ada üzerinde bulunan ve bölgenin en fazla arazisine sahip Vecihi Eröge’nin yerleri ile arsaları birleştirme ve turistik tesis olarak pazarlama hayalleri açılan dava ile bozuluyor.

ADALET YERİNİ BULUYOR AMA BAŞKAN SAKA TEHDİTLERİNDEN VAZGEÇMİYOR!

Eski Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Güre’de denize sıfır yeri olan vatandaşa baskı uygulayıp 1478 m2 yerini elinden almak için her yolu deniyor. Bizzat arsanın bulunduğu yere gelerek vatandaşı tehdit bile eden eski Başkan Saka, “BEN BURAYI SENDEN ALACAĞIM!” dediği iddia edilirken, eski Başkan Saka’nın bununla da yetinmeyip vatandaşın yerini alamayınca “Belediye Tören alanı” olarak kamulaştırma kararı aldığı, hatta aynı kişiye ait Güre’de ana yol üzerinde bulunan binasını da “Belediye Hizmet binası” olarak kamulaştırma kararı alması hayret uyandırmıştı. Vatandaşın malına el koyabilmek için her yolu deneyen Saka’nın Sakat işlerinin bununla da bitmiyor. eski Başkanı Saka, sosyal medyada vatandaşın yaptığı yorum yüzünden telefon açıp tehdit ediyor ve işlediği bu suçtan dolayı Savcılığa şikayet ediliyor.

YARGI SÜRECİNDE TOPRİL ARAYIŞLARI DEVAM EDİYOR.

Güre’de denize sıfır Milyonluk değeri olan 1478 m2 arsayı ele geçirmek için Edremit 3. Asliye Hukuk Mahkemesinde verilen 2014/344 E ve 2015/657 Gerekçeli Kararda, “

1- Edremit İlçesi Güre Köyü İskele Mevkiinde kani 3469 parselde kayıtlı taşınmazın 1/2 payını Sumru Diril'e ve kalan 1/2 payını da Berrin Doğan'a devir ve tescil ettirmeyi kayıtsız ve şartsız olarak kabul ve taahhüt ettiğine ve dava konusu diğer taşınmazların davalı üzerinde kalacağına ve davalıların bunlardan başkaca hiçbir hak ve alacak talep etmeyeceklerine dair karar verildiği ve işbu kararın taraflarca temyiz edilmeksizin 03.04.2006 tarihinde kesinleştiği.

2- Dava, ehliyetsizlik nedenine dayalı tapu iptali ve tescil talebine ilişkindir. Mahkememizce yapılan yargılama neticesinde; ölen davacı Nuran'ın davalıların babalarının ikinci eşi olduğu, dâhili davacının da ölen davacının çocuğu olduğu, davalıların babaları olan Nadir Güre'nin ölümünden sonra ölen davacı Nuran aleyhine dava konusu, taşınmazının da içinde bulunduğu mallar için tenkis davası açtıkları, yargılama devam ederleri tarafların kendi aralarında 14.01.2005 tarihinde bir araya gelerek anlaştıkları ve ölen davacının dava konusu Edremit İlçesi Güre Köyü İskele Mevkiinde kain 3469 parsel sayılı taşınmazı 17.01.2005 tarihinde 115.000 TL bedel karşılığında davalılara devrettiği sabittir. Dâhili davacı, ölen davacı Nuran'ın devir tarihlerinde fiil ehliyetine, sahip olmadığını iddia ederek tapu iptali ve tescil talebinde bulunmuştur.

3- Dava devam ederken kısıtlı davacı öldüğünden tek mirasçısı olan oğlu Ufuk Kıvırcık dâhili davacı olarak davaya dahil olmuştur. Dâhili davacının dosyaya sunduğu ATK Başkanlığı 4. İhtisas Kurulunun 21.05.2008 tarih ve 1767 karar numaralı raporuna göre ölen kısıtlı davacı işlem tarihi olan 2005 yılı ocak ayında fiil ehliyetine sahip değildir.

4- Dava konusu taşınmaz bahsedilen mahkeme kararından önce ve tapuda satış işlemi ile davalılara devredilmiştir. Satış işlemini de ölen davacı bizzat gerçekleştirmiştir. Ölen davacı işlem tarihinde fiil ehliyetine sahip olmadığından söz konusu devir işlemi hukuken geçersizdir. Bu nedenle davanın kabulüne dair aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur.

5- Davanın kabulü ile dava konusu Edremit İlçesi, Güre Köyü, İskele Mevkiinde kain 3469 parsel sayılı taşınmazın davalılar adına tapu kaydının iptali ile davacı adına “TAPUYA KAYIT VE TESCİLİNE” karar veriliyor. Sonrasında Yüksek yargıya giden dosya, “Yargıtay 1.Hukuk Dairesi 2016/6861 sayılı “çökme” dosyasına 28.11.2019 günü verdiği “onama” kararı ile Adalet yerini buluyor.

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...