MURAT YÜZGÜNÇ MR ZEYTİNCİLİK
BÜYÜKŞEHİR’DE OLMAZSA TARİHİ BİNALAR YOK OLACAK…

BÜYÜKŞEHİR’DE OLMAZSA TARİHİ BİNALAR YOK OLACAK…

misi 2021-07-14 POLİTİKA

BÜYÜKŞEHİR’DE OLMAZSA TARİHİ BİNALAR YOK OLACAK…

Büyükşehir’de Tarihe sahip çıkan Mürsel Sabancı var.

Yücel Yılmaz’ın A takımında bulunan Genel Sekreter Yardımcısı Mürsel Sabancı, tarihi binalara sihirli dokunuşlar yaparak kurtarıyor.

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Tarihi binalara sahip çıkıyor. Yıllarca onarım, tadilat ve Anıtlar kurulu onayı bekleyen tarihi binalar, parasızlık ve ilgisizlikten heba olup gitti! Son yıllarda Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin “tarihi binaları kurtarma” çalışması meyvesini vermeye başladı. Edremit’te ilk olarak Güre’nin tarihi okuluna sahip çıkıldı. Tadilat için harcanan para sonrası ağıra dönen okul binasına sahip çıkan Büyükşehir Belediyesi, tarihi okulu kurtarmakla kalmadı aynı zamanda müze olması içinde onay aldı. Onarımı bitmek üzere olan okul binası yakın zamanda hizmete açılacak.

 

Büyükşehir Verem Savaş binası aldı..

 

Edremit’in en güzel yeri Habip ağa tepesinde bulunan tarihi verem savaş dispanser binası mezbelelik olmaktan kurtulacak. Edremit Belediye Meclisinin Temmuz ayı olağan meclis görüşmesinde, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından 20 yıllığına talep edilen binanın tahsisi görüşüldü. Meclis gündemine gelen madde kapsamında, “ Mülkiyeti "Zihniye Hanım Mahdumu Ramis Tesisi” Vakfına ait, Hamidiye Mahallesi 419 ada 85 parselde bulunan 4.779,13 m2 yüzölçümlü "Kargir Verem Savaş Dispanseri ve hastane pavyonu, kargir dispanser ve arsası" olarak tescili bulunan taşınmazın üzerinde bulunan tescilli yapının restorasyonunun yapılarak 20 yıl süre ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesince kültürel ve sosyal tesis amaçlı tesis olarak kullanılması için gerekli izinlerin verilmesi talebinin görüşülmesi” olarak görüşüldü. Edremit Belediyesinin de destek verdiği proje sayesinde yıllardır çöplüğe dönen tarihi bina kurtarılmış olacak.

ÖZEL HABER: DOĞAN DOĞAN/EDREMİT

 

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...