10 Kasım Atatürk'ü Anma Mesajı
Büyükşehir’den ağaçları kurtaran karar!

Büyükşehir’den ağaçları kurtaran karar!

misi 2022-11-11 SÜRMANŞET

Büyükşehir’den ağaçları kurtaran karar!

Balıkesir’in Çevreci Başkanı Yücel Yılmaz, Zeytin ağaçları korumak için ilçe Belediyelerine “kesmeme ve taşıma” kararını zorunlu kıldı.

Büyükşehir’den net karar: “Ağaç Kesmeme ve Mevcut Ağaçları Deplase Etme Taahhüdü Vermeyen İlçe Belediyesi’nin İmar Uygulamasını Onaylamayacağız...”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz aldığı kararlar ilçe Belediyelerine “ağaçları koruma” amaçlı kesmeme ve yerini değiştirme şartı getirdi. Bu karara uymayan, taahhüt vermeyen ilçe Belediyelerinin imar kararları uygulamaya girmeyecek.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin: 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kutlamaları kapsamında katıldığı etkinlikte Başkan Yılmaz’ın müjdesini verdi.

YAPARSA YÜCEL YILMAZ YAPAR

Yapılan açıklamada “ 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kutlamaları kapsamında ağaç dikme etkinliği Balıkesir’de 20 ilçede eşzamanlı olarak yapıldı. Balıkesir Altıeylül Konakpınar Mahallesinde yapılan etkinliğe Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Milletvekili Adil Çelik, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin, Orman Bölge Müdürü   Karesi ve Altıeylül Kaymakamları, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Protokol mensupları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Ağaç dikme etkinliği öncesi bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mehmet Birol Şahin yaptığı konuşmada şunları söyledi:  “Bu gün eşzamanlı olarak Balıkesir’imizde 20 ilçemiz ve 81 İlimizde milyonlarca fidan toprakla buluşuyor, #TürkiyeYüzyılınaNefes oluyor.  Şehrimize miras olarak bırakacağımız en anlamlı işlerden bir tanesi de kesinlikle ağaçlandırma çalışmalarıdır.

Balıkesir Büyükşehir Belediyemiz olarak bütün Belediyelere örnek olacak bir uygulamaya başladık.

İmar uygulaması yapan ilçe Belediyelerinden uygulama alanında kaldırılması gerekecek ağaçların kesilmemesi uygun yer tespit edilerek oralara deplase (yer değiştirme) edilmesi ve kaldırılacak ağaç kadar ayrıca aynı nitelikte ağaç dikilmesi taahhüdünü içeren Encümen Kararı almalarını talep ediyoruz. Eğer böyle bir karar almazsa İmar Uygulamalarını onaylamıyoruz. İlimizde özellikle Körfez ilçelerimizde İmar Uygulamaları sebebiyle Zeytin Ağaçları kesiliyor. Bunu engellemek için ister yol yapsın ister başka imar uygulaması Zeytin Ağaçları başta olmak üzere bütün ağaçların kesilmeyeceğine, deplase edileceğine ve o kadar ayrıca ağaç dikileceğine dair kendilerini bağlayacak Encümen kararı almaları şartıyla imar planlarını onaylayacağız. Bu Encümen Kararında Ağaçları deplase edileceği yeri de karara yazdırıyoruz. Bu konuda asla tavizimiz olmayacak, imar için bir tek ağaç kesilmesine izin vermeyeceğiz. Türkiye Avrupa'nın 1inci Dünyanın 4’üncü ağaçlandırma yapan ülkesi. Bu sebeple başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, Orman Bakanımıza, bütün Orman Teşkilatı mensuplarına ve Ormanlarımızı koruyan vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...