10 Kasım Atatürk'ü Anma Mesajı
DSİ’DEN İZİN ALMADAN İÇME SU KANALLARINI PATLATACAK (MI)?

DSİ’DEN İZİN ALMADAN İÇME SU KANALLARINI PATLATACAK (MI)?

misi 2024-04-24 SÜRMANŞET

DSİ’DEN İZİN ALMADAN İÇME SU KANALLARINI PATLATACAK (MI)?

Halılar köyünde içme sularını tehlikeye sokacak taş kırma tesisi için nasıl izin aldı?

Havran’ın Kocaseyit, Büyükdere, Küçükdere, İnönü, Sarnıç, Dereören ve Halılar olmak üzere Taş ocağı, kum ocağı, parke taş ve taş yıkıma tesisi işletmek adına köylülerin canına okudu!

Yıllardır bitmeyen sorunları ile gündemden düşmeyen eski Burhaniye Belediye Başkanı AKP’li Necdet Uysal, Nüfuz kullanarak bürokrasiyi “eski Belediye Başkanıyım” diye kendisine imtiyaz ve torpil geçilmesini istediği iddia ediliyor! Ak Parti tarafından ticari işleri nedeniyle dışlanan son yerel seçimlerde Büyükşehir Meclis üyeliği bile ret edildiği ileri sürülen Necdet Uysal’ın bitmek, tükenmek bilmeyen para hırsı yüzünden yıllardır köylüler taş, toz ve kirlilik içinde yaşam savaşı veriyorlar!


HAVRAN’DA KAÇAK YAPILARDAN SONRA YENİ TAŞ OCAĞI ÇIKTI!


Çevre Bakanlığı Uysal’a yaptığı kıyakla yıllık 1,5 milyon ton taş kırma üretim izni verdi. 15 yıldır bu bölgede izin almak için çırpınan Uysal sonunda amacına ulaşarak ÇED gerekli değildir iznini aldı. 2012 yılında Halılar köyünün ayağa kalktığı ve eylemler yaparak “içme suları için tehlike” çanlarının çaldığını ifade ederek tepki göstermişlerdi. Köylülerin tepkisi üzerine Uysal’a verilen ön izin iptal edilmişti. 2024 yılına gelindiğinde yeniden izin almak için gizli çalışmalar yürüten Uysal’ın ÇED gerekli değildir iznini aldığı ve 15 günlük yasal itiraz süresinin de başladığı öğrenildi.

ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR İZNİ NASIL VERİLDİ?

Necdet Uysal kendi adına aldığı “Kalker ocağı artışı ve kırma eleme tesisi projesi kapasite artışına giderek 1,5 milyon ton ile rekor izin aldı! Bakanlık tarafından verilen ön izin yazısında, “ DSİ görüşünü almadan onay verdiği, oysa kurum onayları olmadan ÇED gerekli değildir izninin verilmemesi gerektiği hatırlatıldı.
Necdet Uysal’ın çevreye verdiği zararlara bir yenisini ekleme işlemi için akıllara takılan soruları iletiyoruz. İlgili makamlardan bu sorulara cevap bekliyoruz!
Necdet uysal Havran Halılar köyünde yeni taş ocağı açıyor. Üstelik 1.500.000 ton gibi çok yüksek kapasiteli. Böyle yüksek kapasiteli ocağına ÇED gerekli değildir raporunu nasıl aldınız? ÇED gerekli değildir raporu, bölgede 3km den daha yakın mesafede bulunan zeytinliklere rağmen kimler tarafından verildi? Necdet uysalın Halılar da dere yatağının içine açacağı taş ocağı için neden DSİ’den kurum görüşü alınmadı? Nasıl olur da dere yatağının içindeki bu yere tek seferde 9 ton dinamit patlatma izni verildi? Oradaki yeraltı suları ne olacak? Neden DSİ kurum görüşü proje dosyasında yok? Sarnıç ve Dereören su hatları ne olacak? Kocaseyit ve Dereköy’ü tozuna boğdu yetmedi sıra Halılar köyünde mi bu neyin hırsı?

İÇME SUYU KAYNAKLARI NE OLACAK?

AK Partinin adını kullanarak siyasi imtiyaz ve Nüfuz kullanan Necdet Uysal’ın son hamlesi Havran’ın Sarnıç, Dereören ve Halılar köyünün içe suyu bu hat üzerinden temin edildiği bölgeyi tehlikeye soktuğu iddia ediliyor. Balıkesir Valiliğinin acil olarak duruma müdahale etmesi isteniyor.

Özel Haber: Doğan Doğan/Havran

#havranbelediyesi #balıkesirçevreşehircilikmüdürlüğü #balıkesirvaliliği #havran #necdetuysal #uysalkırmataş #havraninönüköyü #zeytincilikyasası #kaçaktesis #çevrekirliliği #havrançayınıkirletiyor #uysalkaçakinşaatyapıyor #ermanuysal #sondakikaedremit #doğandoğanözelhaber #balıkesir #edremit #akparti #chp #tbmm #kocaseyitköyü #büyükdereköyü #eminersoy #ahmetakın #balıkesirbüyükşehir #havrankaymakamlığı #edremitcumhuriyetsavcılığı
 

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...