EDREMİT'İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 99. YILI KUTLU OLSUN
EDİP UĞUR KİMDİR?

EDİP UĞUR KİMDİR?

misi 2021-09-09 SÜRMANŞET

EDİP UĞUR KİMDİR?

 

Ahmet Edip Uğur (7 Nisan 1950, Balıkesir - 8 Eylül 2021, Balıkesir),

Siyasetçi ve iş insanı.

İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Kimya Mühendisliği Bölümü'nü bitirdi. Balıkesir Ticaret Odası Başkanlığı, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Balıkesir Şube Başkanlığı ve AK Parti Balıkesir il başkanlığı yaptı. Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı. 18.,22.,23. ve 24. Dönem Balıkesir Milletvekili. Uğur, evli ve 3 çocuk babasıdır.

2008 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve "Mali ve İdari İsler" Başkanı olmuştur. Ayrıca Türkiye-Endonezya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanıdır.

Balıkesir Milletvekili olarak 18. Dönemde Parlamento’ya girmiştir. AK Parti Balıkesir Kurucu İl Başkanlığı’ da yapan Ahmet Edip Uğur, 22. Dönemde ikinci kez Milletvekili seçilmiştir. 2007 Genel Seçimlerinde 23. Dönem Balıkesir Milletvekili olarak yeniden Parlamento’ya girdikten sonra Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

30 Mart 2014 Mahalli İdareler seçiminde Adalet ve Kalkınma Partisi‘nden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir. 2004-2009 arası Balıkesir belediye başkanlığı yapan Sabri Uğur'un kuzenidir.

Beyin tümörü nedeniyle bir süredir tedavi gören Uğur, 8 Eylül 2021'de 71 yaşında hayatını kaybetti.

İstifa süreci

Recep Tayyip Erdoğan içlerinde İstanbul, Ankara, Bursa ve Balıkesir belediye başkanlarının olduğu altı belediye başkanının istifasını istedi. Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur başlangıçta bu çağrıya uymadı, Erdoğan istifa edilmezse gereğinin yapılacağını söyledi. Uğur, 30 Ekim 2017 tarihinde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden ve AK Parti'den istifa etti.

İstifasından sonra yaptığı açıklamada istifaya tehdit ile zorlandığını, bu tehditlerin ailesine, evine kadar ulaştığını belirtti.

9 Mart 2020 tarihinde Ali Babacan tarafından kurulan Demokrasi ve Atılım Partisi'nin kurucu üyeleri arasında yer aldı.

Komplo süreci

Balıkesir’de kendisine karşı kurulan komplo sonrasında istifaya zorlanmasını, Cumhurbaşkanının bu algı operasyonuna inanmasını kabullenemedi. Bu haksızlık karşısında sağlık sorunları yaşamaya başladı. İlk tedavisinin ardından Balıkesir’e döndü. Ancak beyin tümörü önlenemedi. Hayatından umut kesilince evine getirildi. Yaşam belirtileri her geçen gün azalan Uğur, 71 yaşında hayatını kaybetti.

Balıkesir’de siyaset sahnesine adını altın harflerle yazdıran Edip Uğur, rantçıların oluşturduğu organizasyon sayesinde (Siyaset+Ticaret+Medya) dönemin Balıkesir Valisi Mustafa Yaman’ın başrollerde yer almasıyla siyasi operasyona uğradı. Sahte resmi raporlar düzenlenerek Cumhurbaşkanına sunuldu. Siyasi çıkar peşinde olanlar, Rant beklentisiyle hakaret edenler, Maddi çıkar karşılığı medya ayağını yürütenler, ağlayıp gözyaşı dökenlerin oyunu sonucu Tehditle istifa ettirildi.

İstifa sonrası talan dönemi başladı!

İstifa sonrasında meydanı boş bulanlar adeta Büyükşehir’de talan dönemi başlattılar. Zaman içinde oynanan oyun deşifre oldu ve algı operasyonunun menfaat için oynanan kötü bir oyun olduğu anlaşıldı. Haksızlığa uğrayan Uğur, bunu kabullenmedi ve bu oyunu oynayanları Allaha havale etti. Edip Uğur’a haksızlık yapan siyasi ayak ileriki süreçte tasfiye edildi ve siyaset sahnesinden silindi. Ticari boyut kendiliğinden yok oldu. Medya ayağı Balıkesir Baronlarının el altından verdiği paralar kesilince etkisini kaybetti.

Sonuç olarak; Kaybeden Balıkesir oldu, Kaybeden Rantçılar oldu, Kazanan Edip Uğur oldu.

Ruhu şad olsun. Nur içinde yatsın…

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...