MR ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI
ESNAFIMIZIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI…

ESNAFIMIZIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI…

misi 2020-10-27 SÜRMANŞET

Edremit Kahveciler Gazinocular ve Otelciler Meslek Odası Başkanı Mustafa Aydoğan yaptığı açıklamada "Esnafa sahip çıkılmasını istedi.

Aydoğan, " Lütfen Bu sese kulak verilmesini istiyoruz korona virüs kovid-19 nedeniyle 16 Mart 2020 tarihinde kapatılan hala kapalı olan bar birahane meyhane canlı müzik yapan eğlence merkezleri nargile Sunumu yapan ve organizasyon işleri yapan işletmeler bu esnaflar ve bunların yanında çalışanlar aileleri çocukları ne yer ne içer ihtiyaçları nelerdir var mıdır yok mudur ne arayan ne soran var aynı zamanda 1 Haziran'da açılan kahvehaneler 1 Temmuz açılan internet kafeler çok zor durumda gerçekten bu iş yerleri ve esnaflarımız için gerekli önlem alınmazsa yılsonuna kadar çoğu işletmeler ve esnafımız kapatmak zorunda kalacak

Ben buradan bütün yetkililere seslenmek istiyorum. Bu sesimizi kulak verilmesi çare ve çözüm bulmalarını istiyorum

Bu ülkede pandemi den dolayı 7 milyon aileye yardım yapılıyor Türkiye'de kahvehaneler ve şu an kapalı olan esnafımızın sayıları 90.000 ile 110.000 civarında yaklaşık sayıları ülkenin binde birine denk

Bu işletmeler ve esnafımız kendi kaderlerine terk edilmiş unutulmuş bırakılmış ötekileştirilmiş bir şekilde bırakmak

Büyük Türkiye’ye güçlü ülke esnafına bakamıyor mu her yerde her zaman sorunlarımızı ilgili kurum ve kuruluşlara yetkililere söylüyoruz yazıyoruz hepsi sorunlarımızı bildiklerini söylüyor ama kimse sorunlarımızın çare ve çözümü için için hiçbir girişimde bulunulmuyor. ya bizlerle dalga geçiyorlar veya çözmek istemiyorlar esnafın bitmesini kapatmasını yok olmasını bekliyorlar

Kahveneler ve kıraathaneler toplumumuzun sosyalleşme yerleridir günün yorgunluğunu stresini atmak ve beyin jimnastiği zeka ve Hafızayı güçlendirmek arkadaşları ile beraber hoşça vakit geçirdikleri Nezih mekanlardır

Anayasamızın 173. Maddesine göre Devlet, Esnaf ve Sanatkarları koruyucu ve kollayıcı tedbirleri almakla yükümlüdür.

Bu nedenle ekonomik olarak zarar gören ve maddi olarak çok zor duruma düşen esnafımızın mağduriyetleri en kısa sürede giderilmesi için ülkemizi yöneten devlet Büyüklerimizden bu İşletmeleri yaşatılması ve ayakta kalabilmesi için esnaflarımızı pandemi döneminden dolayı afet kapsamına alınmasını önemle rica ediyoruz. Mutlaka esnafımıza kira yardımı desteği verilmesini önemle rica ederim. Pandemi ve korona virüs normalleşme sürecine girene kadar Bu durumdan etkilenen esnafımıza kira yardımı yapılması ve kira ile ilgili yasal düzenleme yapılmasını istiyoruz.

Birikmiş olan elektrik, su, doğalgaz faturaları çevre temizlik ve ilan reklam vergisi normalleşmeye kadar ertelenmesi,

Elektrik su ve doğal gaz bu dönemde esnafımıza indirimli verilmesi;

Kapalı olan esnafımızın iş yerleri Sigorta, Vergi, Elektrik, Doğal Gaz ve diğer giderlerinin Devletimiz tarafından karşılanmasını istiyoruz. Çünkü bu işletmeler Devletimiz tarafından zorunlu olarak kapatılmıştır.

Halen kapalı olan esnafımızın aylık geçimi sürdürebilmesi için Devletimizden sosyal yardımlaşma tarafından nakdi ve gıda yardımı yapılmasını talep ediyoruz.

Esnafımızın bankalardan ve ya devletten almış olduğu Kredileri normalleşme sürecine kadar uzatılmasının

Bu süreçte pandemi den dolayı Faiz işletilmemesi aynı zamanda esnafımıza faizsiz kredi verilmesini önemle rica ederiz.

Devletimiz Esnafımızın bu istek ve taleplerimizi karşılayamıyorsa

Esnafımız iş yerlerinin tekrar kapatılmasını istiyor.

İş yerlerinin bu şekilde açık olması yarardan çok zarar veriyor.

Esnaf teşkilatı Devletini artık yanında görmek varlığını hissetmek istiyor.

Kahvehanelerimizin hijyen koşulları ve sosyal mesafe kurallarına önemli ölçüde riayet edilmektedir.

Bu konuda esnafımızca tüm önlemler alınmıştır ve alınmayanda devam edilmektedir.

Kahvehanelerimize insanlar oyun oynamaya geliyor. Oyun oynatılmasına izin verilmesi halinde devletimiz tarafından ön görülecek olan tüm tedbirlerde eksiksiz olarak alacağımızı da belirtmek isteriz.

 

Oyun yoksa müşteri yok.

 

Zaman çare çözüm bulma bu Esnafa sahip çıkma zamanıdır.

Seçim zamanı siyaset yapmak için iş yerlerimiz ayrılmayan siyaset yapan Vekiller, Belediye Başkanları, Meclis üyeleri de Kahveci Esnafı üzerinden mevki makam kazanarak Kahvehanelerimizi siyaset arenasına çevirenler her zaman ve her fırsatta küçük esnafın yanında olduğunu söyleyenler Maalesef bu zor günlerimizde bir kere bile esnafımızı ziyaret etme tenezzülünde bulunmamışlardır. Bu büyük esnaf teşkilatı zamanı ve yeri geldiğinde hesabını soracak secim zamanında ne yüzle mekanlarımıza geleceklerdir.

Bu gün iş yerlerimizin hala kapalı esnafımız varsa ve açık olan işletmelerin işi bozuk faaliyetleri durma noktasına gelmesine neden ve sebep olan bizleriz

Bu zor durumda esnafımızın bir vebali ve hakkı varsa bu vebal ve hakkı MASKE, MESAFE ve HİJYEN kurallarına uymayanların üzerine olacaktır.

Lütfen ama lütfen sizlerden hepinizden herkesten rica ediyorum kurallara mutlaka uyalım uymayanları lütfen uyaralım.

Artan vaka sayılarını düşürelim ve bir an önce normalleşmeye dönelim.

Başta sayın CUMHURBAŞKANIMIZ olmak üzere ilgili bakanlıklarımızdan talepte bulunduğumuz sorunlarımızı Bir an önce çare bulunmasını bekliyoruz.

Bu Büyük Esnaf teşkilatının bir an önce işlerine kavuşmalarını sağlık Huzur ve bol kazançlar diliyor ve temenni ediyorum.

Hepinize saygılar sunuyorum." dedi.

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...