KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
Görevinden istifa etti.

Görevinden istifa etti.

Editör 2020-09-09 SÜRMANŞET

Ayvalık Belediyesi Kültür müdürü Erkan CILAK görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Bir süre önce bir dergiye röportaj veren Kültür müdürüne ağır eleştiriler yönetilmişti. Dergiye verdiği röportajda “komplo” ya uğrar gibi bir operasyona maruz kalan Kültür müdürü, kamuoyuna saygı anlamında haddini aşan söylemlerin gerçeği yansıtmadığını ifade ederek istifasını açıkladı.

Kültür Müdürü Erkan Cılak, “ Değerli Ayvalıklılar; Yaklaşık 1,5 senedir Ayvalık Belediyesi Kültür Müdürlüğü bünyesinde görev yapmaktayım. Geçtiğimiz günlerde İstanbul ağırlıklı olarak Kültür Sanat camiasına dağıtılan bir dergiye vermiş olduğum röportajda, Türkiye genelinde devlet ya da özel kurumlarda Kültür Sanat alanında yapılan görevlendirmelerde atama kriterinin KPSS olamayacağı, alışılmış devlet memurluğu gelenekleri ile bir kentin kültür sanat işlerinin zor yürütülebileceği, bu nedenle bir çok yerde ve belediyede bu tecrübeye de önem verilmediği için, durumun organizatörlere yaradığını anlatmak istedim. 2006 yılında Bursa ‘da 2008 yılında İstanbul’da ve en son Şehir Tiyatroları Müdürülüğü’ne mesleği ile alakası olmayan kişilerin atanmasına çeşitli yollarla tepki verdim. Belediyede görev almadan önce, bir tiyatrocu olduğum için hep devlet ya da özel kurumların kültür birimleri ile irtibat kurmaya çalışırken idareci ve görevlilere meramımızı anlatmada karşılaştığımız güçlükleri aşmak hep önümüzdeki bir sorundu. Verdiğim röportaj yine tüm belde ve belediyelerde usülen Kültür birimlerinde liyakat esasında KPSS’ye ya da memur olabilme şartına bakıldığı için,22 yıldır içinde bulunduğum sanat camiasından bildiğimden dolayı,durumun değişmediğini söyledim.

Fakat tüm bu röportaj esnasındaki örneklemeler, esasen kültür sanat camiasının ülke bütününde yaşadığı durumların anlatılması amacını taşımasına karşın, uzun bir sohbetin bir kısmına odak tutularak sanki sadece Ayvalık’ta ki önceki dönemlerdeki yönetimsel ya da işlevsel hataları betimlediğim algılanmış, bu duruma, çalışma arkadaşlarım onları örneklediğimi düşünerek haklı tepki vermişlerdir. Röportajda niyet olarak kimseyi suçlama yoktur, bu ülkemizin genel yarasıdır. Fakat röportaj biçimlendiğinde ortaya çıkan sonuç; buradaki çalışma arkadaşlarımızın tepki vermesine sebep olacak şekilde bahis konusunun ötesinde, kastımı ve haddini aşan bir yazı olarak ortaya çıkmıştır.

Elbette ki 22 yıldır edindiğim tecrübelerden oluşan liyakat ve görevlendirmeler konusundaki fikirlerim yukarıda belirttiğim şekliyle olup genel kaideleriyle değişmemiştir. Fakat yanlış anlaşılmaya vesile olarak, üzülmelerine sebep olduğum herkesten özür dilerim.

Konu ile ilgili çıkmış ve yayınlanmış ve keşke yanlış anlaşılacak şekilde anlatmasaydım dediğim bir yazı röportaj nedeniyle geri dönüş yapmak imkânsızdır.

Bu nedenle çalışma huzurunun tekrar tesis edilebilmesi adına Ayvalık Belediyesi Başkanlığına istifamı vermiş bulunmaktayım. Görev süremde ve yazıdan ötürü kırdığım herkesten özür dilerim. Konu ile ilgili herkese saygıyla duyurulur.” Dedi

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...