19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun
İLAHİ ADALET..

İLAHİ ADALET..

misi 2022-01-13 SÜRMANŞET

İLAHİ ADALET..

Edremit Belediyesi önünde eylem yaparak Edremit Belediyesi aleyhine slogan atan, Kent Konseyinin görevden alınan başkanı Birsen Temur Saraç, yargı kararıyla görevinin sona erdiğini kabul etmeyip “görevimin başındayım” diyor!

EDREMİT KENT KONSEYİ SEÇİMLERİNE YARGIDAN TOKAT GİBİ KARAR GELDİ.

Balıkesir 1.İdare Mahkemesinin vermiş olduğu kararda “hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin: uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2S77 Sayılı Kanunun 27.maddesı uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına” açıklamasına karşın, yargı kararına karşı itiraz yoluna giden eski Kent Konseyi Başkanı Birsen Temur Saraç, görevden alındıklarını kabul etmiyor! Edremit Belediyesinde makam odası bile bulunurken, Belediye karşıtı eylemlerde boy gösteren Temur’un yeniden yapılacak olan Kent Konseyi seçimlerinde yeniden aday olup olmayacağı bilinmiyor. Siyasi gelecek hesapları ve CHP Kadın kolları Genel Başkanlığı için Edremit Kent Konseyini basamak gibi kullanıp siyasi gösteri yapmak isteyen Temur’un hevesi kursağında kaldı!

YARGI KARARI NET…

Balıkesir 1. İdare Mahkemesi tarafından 2021/747 Esas numarasıyla verilen kararda, “ kurulca seçileceği, seçim usulünün ise ilk oylamada üye tam sayısının üçte iki, ikinci oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu, salt çoğunluk sağlanamaması halinde ise en çok oy alan iki adayın katıldığı üçüncü oylamada cn fazla oyu alan kişinin başkan seçilmesi olduğu, diğer taraftan kent konseyi genel kurulu tarafından çıkarılan uygulama yönergesinin Kent Konseyi Yönetmeliğine aykırı olamayacağı anlaşılmaktadır. Bu durumda. 29.07.2021 tarihinde yapılan Edremit Kent Konseyi Başkanlık seçiminde, ilk oylamada üye tam sayısının üçte iki, ikinci oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu, salt çoğunluk sağlanamaması halinde ise cn çok oy alan iki adayın katıldığı üçüncü oylamada en fazla oyu alan kişinin başkan seçilmesi gerekirken, genel kurulda seçim usulünün Kent Konseyi başkanlığına aday olanların tek oylamada en yüksek oyu alan adayın seçilmesi olarak belirlenmesi sonrası üye tam sayısının üçte iki çoğunluğunu sağlamayan oyla başkan seçimine yönelik seçim sonuçlarında hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır. öte yandan, dava konusu işlemin seçime yönelik olduğu dikkate alındığında, hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceği de açıktır. Açıklanan nedenlerle: hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin: uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2S77 Sayılı Kanunun 27.maddcsı uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına oybirliğiyle karar verildi” açıklaması yer alıyor.

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...