10 Kasım Atatürk'ü Anma Mesajı
Karasu zehirledi!

Karasu zehirledi!

misi 2023-05-22 SÜRMANŞET

Karasu zehirledi!

Gömeç’te karasu sızdıran pirina fabrikası yüzünden onlarca büyükbaş hayvan telef oldu! Gömeç ilçesinde Verde Pirina Fabrikası olarak bilinen EGEKOK şirketi 1 yıl aradan sonra yediden çevresel bir felakete yol açtı!

Gömeç Belediyesinin seyirci kaldığı çevresel kirlilik hayvan ölümlerine neden olurken, Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam’ın (Şirin baba) ilgisizliği Pirina fabrikasının çevreyi zehirleme iddialarına kadar uzandı! 2022 yılında Denize akan suya Karasu bağlayıp boşaltım yapan fabrika, 2023 yılında yine rahat durmadı! Karasu toplama havuzlarından sızan zehirli su, topraktan yeraltı sularına karışıp, kuyu musluklarından oluk oluk karasu akmasına neden oldu! Pirina fabrikasının çevresinde bulunan çiftliklerde yaşayan onlarca hayvan telef oldu. Verimli tarımsal toprakları Pirina fabrikasına kiralık veren resmi kurumların aldıkları kararlar mercek altına alındı!

Büyükşehir anında müdahale etti!

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Gömeç’te yaşanan hayvan ölümleri ve karasu salımıyla ilgili olarak çevre birimlerini ve daire başkanlıklarını harekete geçirdi. Verde Pirina fabrikasında inceleme yapan ekipler, numuneler alıp, toprak üzerinde kuyular açarak kirlilik ölçümü yaptılar. Balıkesir DSİ, Balıkesir Çevre ve Tarım Orman bölge müdürlükleri uyarıldı. Gömeç’te çiftçilerin zarar görmemesi ve verimli toprakların karasu ile kirletilmesine iz<in vermeyeceklerini belirten Başkan Yılmaz, Adli ve idari yaptırımlar için gerekli çalışmaları başlattık. Çevremizi kirletenlere, zarar verenlere asla izin vermeyeceğiz” dedi.

VERDE’DE NELER OLUYOR!

İzmir merkezli şirketin Edremit Körfezinde ki büyük yatırımları dikkatle izlenirken, çevresel kirlilik yaratmaları gözlerden kaçması. İzmir’de Avukatlık Yapan Murat Türkal’in son yıllarda hızlı yükselişi ve son yıllarda yaptığı milyon dolarlık yatırımlar takip ediliyor! Büyük şirket olma yolunda giden Verde’nin ölümcül çevre kirliliklerine yol açması ve Devletin Denetleme kurumlarının seyirci kalması “Fabrikanın arkasında kimler var?” sorularına neden oldu! Edremit Körfezinde hayvan ölümlerine kadar uzanan, tarımsal verimli toprakların karasu ile zehirlenmesi bardağı taşıran damla oldu!

ÖZEL HABER: DOĞAN DOĞAN/GÖMEÇ

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...