23 NİSAN KUTLU OLSUN
KEYFİ UYGULAMAYA YARGI TOKATI!

KEYFİ UYGULAMAYA YARGI TOKATI!

misi 2022-07-26 POLİTİKA

KEYFİ UYGULAMAYA YARGI TOKATI!

Emet Belediye Başkanlığının EMET TERMAL tesislerini kazanan firmaya, şartnameye aykırı olarak 20 yıllık kira toplamı üzerinden kesin teminat mektubu istemesinden kaynaklı yarattığı krizin bedeli Belediyeye pahalıya patladı!

210 bin liraya verdiği ihaleyi iptal etti 105 bin liraya kiraya verdi!

Emet Belediyesinin 2021 Yılı Ağustos Ayında yapmış olduğu İhale ile Emet Termal SPA Tesislerini aylık 210 Bin Lira üzerinden 20 yıllığına İhalesini Kazanan Firmaya Şartnameye Aykırı Şekilde Teminat İstemek Suretiyle Keyfi Uygulama Yaparak İşletmeyi teslim etmedi. Termal Tesis Aralık ayında yeniden İhaleye çıkarıldı. Aradan gecen surede artan döviz, altın fiyatları, yüksek enflasyon ile önceki ihalede 150-180 bin teklif eden diğer firmalar olmasına rağmen yapılan bu ikinci ihale ile tesisler eski müstecirin başka bir firmasına aylık 105 bin lira kiraya verildi. Bu şekilde tesisleri yok Pahasına başka firmaya veren Belediye Başkanına Danıştay’dan tokat gibi karar çıktı! Hatalı uygulamaları nedeniyle 23 milyon lirayı bulan kira zararı söz konusu oldu!

Başkan Kamu zararlarını cebinden karşılasın!

EMET Belediye Başkanı Hüseyin Doğan’ın yüksel bedelle ihaleyi kazanan firmaya “yokuş” yapmasıyla başlayan sorun yargıya taşındı. Emet belediyesine ait OLUP UYGAR TUR FİRMASİNİN ALT KİRACİ OLAN KARADERİLİ TURİZM firmasınca işletilen tesisler mahkeme süreciyle sözleşmenin feshi ile yeniden ihale sürecine girmişti. Emet Belediye Başkanının anlaşılamaz tutumu nedeniyle, ihale edilen tesis ve 80 kişi çalışamaz duruma getirilerek “kapısına kilit”vurulacak duruma getirildi.

EMET’in gözbebeği olan ve Mülkiyeti Emet Belediyesine ait 89 bin 972 metrekare arazi üzerindeki 196 yataklı otel ve müştemilatı, 1 adet 5 yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, 1 adet aquapark, 36 adet apart otel daire, 1 adet yeşil kaplıcalar hamamı ve 8 adet özel banyo, 2 adet kafe, 1 adet kafeterya ve yanındaki 4 adet dükkân, 1 adet halı saha, 1’er adet basketbol, voleybol ve tenis kortu, 1 adet çay bahçesi, çim saha ile 1 adet açık termal su havuzu ve müştemilatından oluşan turistik tesisi atıl duruma düşürülerek milyonlarca lirayı bulacak maddi zararın EMET Belediye Başkanı Hüseyin Doğan’ın anlaşılamaz tutum ve davranışından kaynaklandığı öne sürülüyor.

Davayı kazanan firma “yasal haklarımızı alacağız”

EMET Termal tesislerinde yüksek kira bedeliyle ihaleyi kazanan firma yetkililerinin yaptığı açıklamalarda, “ Bizim ödeyeceğimiz kira 201 bin lira ayni şekilde kira bedeli hiç artırım bile olmadan 48.250 kırk sekiz milyon iki yüz elli bin yapar. Birde yıllık tefe-tüfeyi hesaplayın! Bizden sonra eski firmaya 2. ihaleyi 105 bine verdiler. 25 milyon 200 bin yapar. Yani bu haliyle 23 milyon gibi kamuyu bile sadece kiradan zarara uğrattılar. Biz gecen yıl (19 /08/2021 de) ihalesi yapılan EMET termal Resort otelin kapalı ve açık teklif usulü ihalesini 20 yıllığına kiralama suretiyle kazanmıştık. Fakat belediyenin şartnamesinde olmadığı halde ve yine şartnamesinde açıkça 1 yıllık kiranın ihale bedeli olduğunu, kendilerinin belirtiği şatlarda, ihale suresi içinde tüm şartname maddelerini yetine getirmemize rağmen keyfi uygulamaya ve kasıtlı uygulamaya hâksiz ve hukuksuz uygulamaya maruz kaldık. Biz bunun neticesinde gerekli şekilde hukuk yolarına başvurduk ve yüce mahkemenin kararı sonrası bizim haklı olduğumuz ortaya çıkmıştır. Şirketimiz çok büyük maddi zararlara uğratılmış ve marka değerimiz zedelenmiştir. Kamuyu zarara uğratan sorumluların, derhal şirketimize hukuksuz yere el konulan geçici teminatımızı yasal faizleriyle beraber bekletmeksizin ödenmesi ve derhal otelin şirketimizle sözleşmesinin yapılması ve bugüne kadar görmüş olduğumuz maddi kayıplarımızın tarafımıza ödemesi gerekmektedir.

Nihai yargı kararını beklemeden yeniden ihale ettiler!

2011 yılında 210 bin liraya kazandığımız ihaleyi 1 yıl sonra 105 bin liraya kiraya verdiler!

Şirket yetkilisi açıklamasına, “EMET belediyesi yargıyı beklemeden bizimle yapmış olduğu ihaleyi yok saymıştır! Anlaşılmaz bir şekilde eski firmaya 19 Ağustos 2021’de 201 bin +KDV kazanmış olduğumuz ihaleyi tekrar vermiştir! Kamuyu büyük zarara uğratmışlardır. Danıştay’ın nihai kararı beklenmemiş ve 2. Bir ihale açarak ve ülkede her şeyin bu kadar yükseldiği bu ekonomik ortamda 105 bine neredeyse yarı fiyata ihale edilmiştir! Kamusal zarar büyüktür. Bu yüzden Belediyenin Termal tesisleri otel 9 ay kapalı kalmış, Çalışan işçiler mağdur edilmiştir. Maddi Manevi her türlü yasal haklarımızı saklı tutmaktayız ve yaşatılan mağduriyetin yasal tazmini için yasal işlemlerimizi başlatacağız. Bizler Yüksek Yargının vermiş olduğu karar neticesinde EMET halkına hizmet etmek ve EMET Termal tesislerini ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak, EMET halkına her türlü katkı sağlamak amacıyla işletmeye açacağız. EMET Belediyesinin yargı kararını daha fazla geciktirmeden ve Ayrıca güzel EMET’imizin yangında yok olan ormanlarının yeniden yeşermesi için “ağaç dikimine” destek vererek eski haline gelmesine destek olacağız.” Sözleri yer aldı.

#emetbelediyesi #emetbelediyebaşkanı #emettermaltesisleri #emetbelediyesineyargıtokatı #başkanyargıkararınıtakmıyor #emetbelediyebaşkanıgörevinikötüyekullanıyor

 

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...