10 Kasım Atatürk'ü Anma Mesajı
Zeytin’in “VAR YILI YOK YILI” nedir?

Zeytin’in “VAR YILI YOK YILI” nedir?

misi 2024-04-23 SÜRMANŞET

Zeytin’in “VAR YILI YOK YILI” nedir?

“Bakarsan Bağ, bakmazsan Dağ” olur sözünün Zeytine etkileri anlatıldı!

Yok yılının püf noktaları iklim, besleme, sulama, budama, Geleneksel olarak sırıkla yapılan hasat olarak gösterildi. Bu şartların uygun olması durumunda yer yıl hasat yapılabileceği gerçeği ortaya çıkmış oldu!

Komili Zeytin ve Zeytinyağı Enstitüsü üreticiyi bilgilendirmek amacıyla verdiği eğitimlerde, Zeytin ağacının neden bir yıl ürün verip, diğer yıl ürün vermediğinin bilimsel açıklamasını yaptı.

Periyodisite (var yılı-yok yılı, alternans) olarak tanımlanan hasat sürecinin açıklamasında, “Zeytin yetiştiriciliğinde önemli konulardan biri olan periyodisite (var yılı-yok yılı, alternans) kısaca; zeytin ağaçlarının bir yıl meyve verip, ertesi yıl vermemesi ya da az meyve vermesi olarak tanımlanabilir. Zeytinde periyodisite genetik olarak tayin edilmektedir. Şiddetini ise iklim faktörleri ile besleme, sulama, budama, hasat zamanı ve yöntemi gibi kültürel uygulamalar etkiler. Geleneksel olarak sırıkla yapılan hasat periyodisitenin şiddetini artırmaktadır. Ülkemizde çokça yetiştirilen bazı zeytin çeşitleri ve periyodisite durumlarına göz atıyoruz.

İyi bakım koşullarında düzenli ürün verenler, Çekişte, Domat, Gemlik, Manzanilla, Uslu, Tavşan yüreği olduğu, Kısmen Periyosisite gösterenler; Çelebi ve Samanlı çeşitleri olarak değerlendirildi.

Orta Derecede Periyodisite gösterenler; Ayvalık çeşidi olurken, Periyodisite gösterenler; Büyük Topak Ulak, Çilli, Edincik Su, Eğriburun, Kalembezi, Kançelebi, Karamürsel Su, Memeli, Nizip Yağlık, Sarı Ulak, Saurani, Yağ Çelebi olarak tanımlandı.

Kuvvetli Periyodisite gösterenler; Çakır, Erkence, Kiraz, Memecik, Sarı Haşebi olarak tanımlarken, Mutlak Periyodisite gösterenler olarak Kilis yağlık, İzmir sofralık olarak tanımlandı.

Özel Haber: Doğan Doğan/Ayvalık

Benzer Haberler

    Henüz hiç yorum yapılmamış...
  • Ad ve Soyadınız
    Mailiniz
    Yorumunuz...